Od tohoto čtvrtka do příští středy 23. srpna jsou veřejnosti otevřeny nově upravené střechy pražského paláce Lucerna. Oznámil to kavárník Ondřej Kobza, který má plochu pronajatou.
Vstupné pro návštěvníky činí minimálně 100 korun.
Tisíc metrů čtverečních střech je nově pokryto palubkami, došlo také k výměně izolační vrstvy a chystá se rekonstrukce zábradlí. Pokračují i další opravy paláce, jejž vlastní švagrová prvního českého prezidenta Dagmar Havlová.
"Ocitáme se na zbrusu nové palubě ze sibiřského modřínu, na které pracujeme už asi 2,5 roku," uvedl ve čtvrtek Kobza.
Podle architekta Petra Hájka, který na projektu spolupracuje, zvolili palubky proto, že celá dispozice paláce Lucerna připomíná zaoceánské parníky z 20. let minulého století.
Úpravy vyšly na jednotky milionů korun, 600 tisíc korun Kobza získal z projektu Příroda do města nápoje Strongbow.
Došlo také k odstranění starých izolačních vrstev, které v průběhu desítek let přibývaly. Místo nich nyní střechy kryje vrstva nová. Chrání ji palubky ze sibiřského modřínu.
Střechy paláce Lucerna v Praze se otevřely pro veřejnost, kavárník Kobza zde chce pořádat semináře
Dle architekta Hájka plní "paluba" trojí funkci – zaprvé brání velkým výkyvům teploty a následné kondenzaci vlhkosti, za druhé chrání novou hydroizolační vrstvu a za třetí umožňuje střechy využít jako veřejný prostor.
Kobza chce plochu střech, které přiléhají k jeho pronajatému bytu, postupně otevírat veřejnosti. Už nyní začala vznikat komunitní zahrada, výhledově by se zde měly pořádat semináře a další akce.
Poprvé se prostor lidem na pár dní otevřel loni v říjnu, teď až do příští středy a v dalších měsících by podle Kobzy mohly následovat další týdny.
"Když za mnou přišel s tímto nápadem, byla jsem velmi ráda, protože jsem po tom vždy toužila. Je to krásné místo," uvedla k plánu zpřístupnění střech majitelka Lucerny Dagmar Havlová.
Podle jejího manžela a bratra prvního českého prezidenta Ivana Havla chtěl na střeše udělat veřejný prostor či kavárnu už jeho dědeček a stavitel paláce Vácslav Havel, ale nedostal se k tomu.
V minulosti to také nebylo dost dobře možné kvůli znečištění popílkem z topení tuhými palivy. Nyní by otevření čistě restauračního provozu zase bránily požadavky památkářů.
Podle Havlové je nyní v plánu oprava zdevastovaných zábradlí. Majitelka si také vzala úvěr na postupnou rekonstrukci celého paláce, která již částečně začala.
"Příští měsíc se začne dělat fasáda ve Štěpánské ulici a pracujeme na renovaci celého traktu ve Vodičkově, kde bude půdní vestavba se čtyřmi byty," řekla Havlová s tím, že nedávno dokončili rekonstrukci pasáže a v plánu jsou i úpravy velkého sálu či prodloužení páternosteru o patro výš.
Úpravy majitelka úmyslně provádí postupně, aby mohl být provoz paláce zachován. Pokud by měl projít jednorázovou celkovou rekonstrukcí, náklady by se vyšplhaly k miliardě korun.
Lucernu mezi Vodičkovou a Štěpánskou ulicí postavil Václav Havel, dědeček pozdějšího prezidenta Václava Havla. Záhy po svém vzniku se stala centrem kulturního a společenského života v Praze. Po roce 1948 byla znárodněna, v roce 1992 palác dostali zpátky v restituci bratři Václav a Ivan Havlovi.
Následovaly spory a komplikace, po kterých soudy rozhodly, že celá budova patří ženě Ivana Havla Dagmar Havlové.
Střechy paláce Lucerna v Praze se otevřely pro veřejnost, kavárník Kobza zde chce pořádat semináře
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist