Společnost Walt Disney Company pracuje na samostatném filmu ze sci-fi světa Hvězdných válek, který bude vyprávět o moudrém a ušlechtilém rytíři Jedi Obi-Wanu Kenobim. Ve čtvrtek to napsaly časopisy Hollywood Reporter a Variety.

Oborové filmové publikace se odvolávají na anonymní zdroje, podle nichž je projekt společností Disney a Lucasfilm v raném stádiu vývoje.

Zatím k němu neexistuje scénář. Producenti však již začali jednat s britským režisérem Stephenem Daldrym, jehož roku 2000 proslavil film z baletního prostředí Billy Elliot. Později natočil úspěšná dramata Hodiny, jež získaly devět nominací na Oscara, nebo Předčítač.

Právě Daldry by mohl nyní režírovat film o Obi-Wanu Kenobim.

Disney věc odmítl komentovat. Podle časopisu Variety ve firmě stále nepadlo stoprocentní rozhodnutí, zda film o Obi-Wanu Kenobim vznikne.

Mezi "konkurenčními" náměty, jimž manažeři mohou dát přednost, jsou samostatné snímky o lovci lidí Bobu Fettovi či gangsterovi jménem Jabba the Hutt.

Walt Disney Company roku 2012 koupila firmu režiséra a autora Hvězdných válek George Lucase zvanou Lucasfilm za čtyři miliardy dolarů. Krátce nato oznámila novou trilogii příběhů ze sci-fi ságy Star Wars a kromě toho další tři samostatné filmy, jež budou vyprávět uzavřené příběhy.

Jejich cílem je udržet povědomí o značce Star Wars a pomoci fanouškům přečkat mezidobí mezi novými Epizodami VII až IX.

Prvním z těchto samostatných filmů byl vloni snímek Rogue One, jehož děj bezprostředně předcházel událostem z původní Epizody IV Hvězdných válek z roku 1977.

Druhým ze samostatných snímků v kánonu Star Wars má být chystaný titul o pašerákovi Hanu Solovi, jejž po tvůrčích neshodách s původně vybranými režiséry nakonec točí Ron Howard.

Postava rytíře Jedi Obi-Wana Kenobiho se objevila již v původních Star Wars z roku 1977, kdy starého mistra ztvárnil britský sir Alec Guinness. V následujících Epizodách V a VI už hrál pouze Obi-Wanova ducha.

Autor série George Lucas však postavu rytíře Jedi na přelomu tisíciletí oživil v nové trilogii Epizod I až III, kde mladého Obi-Wana ztvárnil rovněž britský herec Ewan McGregor.

Tehdy byl Obi-Wan pouhým učedníkem staršího a zkušenějšího rytíře Jedi jménem Qui-Gon Jinn – toho ve snímku hrál Liam Neeson.

V Epizodách II a III se Obi-Wan stal plnohodnotným mistrem Jedi a generálem v klonových válkách. Především ale dohlížel na růst slibného, avšak problematického mladého učedníka Anakina Skywalkera.

Časopis Hollywood Reporter napsal, že v zásadě existují tři cesty, jimiž by se film o Obi-Wanu Kenobim mohl vydat.

V první variantě by se mohl odehrávat před událostmi z Epizody I z roku 1999, v tom případě by vyprávěl o dospívajícím učedníkovi Jedi, jenž studuje se svým mistrem Qui-Gonem Jinnem.

Ve druhé variantě by film sledoval Obi-Wanovy osudy během klonových válek, tedy mezi Epizodami II a III.

Třetí a podle Hollywood Reporteru nejsmysluplnější možností je, že by se snímek zaměřil na dobu Obi-Wanova exilu mezi událostmi z Epizody III a IV, tedy zhruba na dvacetileté období, během nějž galaktické impérium v sáze Star Wars upevnilo svou moc.

Právě v tomto mezidobí mezi Epizodami III a IV se odehrával už loňský snímek Rogue One a zasazen má být do něj také chystaný film o pašerákovi Hanu Solovi, dodává Hollywood Reporter.