Na základě zatykače vydaného Interpolem byl ve Španělsku v sobotu zadržen německý spisovatel tureckého původu Dogan Akhanli. Patří ke kritikům tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Akhanliho právník řekl německému týdeníku Der Spiegel, že zatčení je součástí „vědomého tažení proti kritikům turecké vlády působícím v zahraničí“.

Španělská policie Akhanliho zatkla v hotelu v Granadě. Podle německé Deutsche Welle tak učinila poté, co si ověřila jeho totožnost.

Kterákoliv členská země může skrze Interpol vydat zatykač s varováním červeného stupně, tedy tím nejvyšším, značícím žádost o zadržení a vydání do zahraničí.

Španělsko však spisovatele zřejmě vydá jedině tehdy, pokud Ankara tamní soudy přesvědčí, že je Akhanli z něčeho vážného obviněn.

Německé velvyslanectví v Madridu již na španělskou vládu apelovalo, aby Akhanliho nevydávala. Učinilo tak na žádost německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela, jenž navštívil španělskou Barcelonu, aby uctil oběti čtvrtečního teroristického útoku.

Také poslanec za německé Zelené Volker Beck zadržení označil za politickou kauzu a požádal německé ministerstvo zahraničí, aby zabránilo Akhanliho vydání do Turecka.

Vztahy mezi Ankarou a Berlínem jsou napjaté od loňského nezdařeného puče v Turecku. Německo kritizuje Ankaru za následné čistky mezi údajnými pučisty. O práci přišlo nebo bylo do nižších pozic sesazeno 150 tisíc lidí, 50 tisíc osob skončilo ve věznicích. Je mezi nimi i desítka Němců, z nichž někteří mají také turecké občanství.

„Toto je významný milník,“ uvedl předseda německých sociálních demokratů Martin Schulz na předvolebním mítinku. „Erdogan teď v rámci své paranoidní odvety sahá po občanech na území členských zemí Evropské unie,“ dodal.

Schulz, který by si v německých volbách chystaných na 24. září přál nahradit kancléřku Angelu Merkelovou, na mítinku vyzval k tomu, aby Evropská komise pozastavila jednání o modernizaci celní unie mezi Tureckem a Evropskou unií.

Erdogan podle Schulze „každým dnem testuje, kam až ho necháme zajít“.

Německý svaz novinářů vyzval autory, kteří kriticky píší o Ankaře, aby si před cestou do zahraničí u německé policie ověřili, zda na ně u Interpolu není vydán podobný zatykač jako na spisovatele Akhanliho.

„Pokud víme, náš kolega neudělal nic špatně,“ uvedl prezident svazu Frank Überall v reakci na zatčení.

Navzdory tomu, že Turecko opakovaně zatýká německé občany, je kancléřka Angela Merkelová vůči prezidentovi Erdoganovi zdrženlivá. Kritici tvrdí, že Merkelová nechce ohrozit dohodu mezi Tureckem a Evropskou unií, díky níž do Evropy přestaly proudit statisíce uprchlíků.

Pokud by Turecko migrantům otevřelo cestu zpět na starý kontinent, mohlo by to ovlivnit kanceléřčiny šance v nadcházejících volbách.

V sobotu zatčený spisovatel Dogan Akhanli byl již v 80. a 90. letech minulého století vězněn v Turecku za opoziční činnost a vydávání levicového deníku.

Roku 1991 Turecko opustil, čtyři roky nato začal žít v německém Kolíně nad Rýnem. Často píše o lidských právech v Turecku. Když roku 2010 navštívil Istanbul, byl na několik měsíců zadržen, posléze jej ale turecké úřady propustily.

Turecký prezident Erdogan v pátek vyzval zhruba tři miliony lidí tureckého původu žijících v Německu, aby „udělili lekci“ mainstreamovým německým politickým stranám a demonstrovali svůj nesouhlas s německou politikou tím, že nepůjdou k volbám. Německo to považuje za hrubé vměšování se do vnitřních záležitostí.