Oslavy 50. výročí vzniku světové přehlídky divadla a scénografie Pražské quadriennale vyvrcholí mezinárodním setkáním kurátorů a scénografů.

Sympozium nazvané Porézní hranice se uskuteční ve dnech 12. až 14. října v nové budově pražského Národního muzea. Tedy v prostoru někdejšího Federálního shromáždění, jež v době komunistické éry pomyslně tvořilo politické blokády, barikády a hranice uvnitř utlačované československé společnosti, dodala mluvčí přehlídky Eliška Míkovcová.

Podle umělecké ředitelky quadriennale Markéty Fantové žijeme v měnícím se světě, kde jsou životní přístupy ovlivněny tématem "hranic".

V mnohých částech světa dochází k napětí mezi lokálním a globálním vývojem, jež vzbuzuje otázky týkající se lidské identity i společnosti jako celku.

"S otázkami hranic se potýkáme i ve scénografické tvorbě, kde rozhraní mezi skutečností a imaginací ztrácí ostrost, a vytváření nových zážitků daleko za hranicí denní reality je hlavní náplní této profese," řekla Fantová.

Od vzniku Pražského quadriennale v roce 1967 se z úzkoprofilové výstavy stala největší mezinárodní událost žánru, na které se setkávají špičkoví profesionálové v oboru scénografie, architektury a divadla.

Pražské quadriennale zkoumá oblast scénografie v celé šíři – od scénického umění přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy jako site-specific či pouliční performance.

Nejen jednou za čtyři roky, ale také v mezidobí jednotlivých přehlídek Pražské quadriennale organizuje výstavy, festivaly, workshopy, představení, sympozia, vzdělávací akce či rezidenční pobyty.

Zatím poslední ročník Pražského quadriennale se roku 2015 zaměřil na scénografii jako na prostor vybízející k vytváření vztahů a sdílení – myšlenek, příběhů i společenské odpovědnosti.

Na více než šedesáti místech v centru Prahy se představili umělci ze 78 zemí z pěti kontinentů, což je dosud nejvyšší účast. Kromě desetitisíců návštěvníků přijelo 6000 akreditovaných profesionálů z devadesáti zemí.

Zatímco zakladatelské příběhy k Pražskému quadriennale byly publikovány nesčetněkrát, příběhy, které zažívají účastníci jednotlivých ročníků, zůstávají skryty.

Proto quadriennale sbírá příběhy diváků a účastníků, kteří určovali a ovlivňují podobu přehlídky. Z příspěvků bude vytvořen interaktivní on-line archiv dostupný na webových stránkách akce.

Pražské quadriennale pořádá ministerstvo kultury a organizuje Institut umění – Divadelní ústav.