Španělské úřady v neděli propustily německého spisovatele tureckého původu Dogana Akhanliho.

Tento kritik tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana byl v sobotu zatčen na žádost Turecka.

Akhanli nyní nesmí opustit Madrid do doby, než bude rozhodnuto o jeho případném vydání. Německá kancléřka Angela Merkelová Akhanliho propuštění přivítala a obvinila Turecko ze zneužívání zatykačů Interpolu.

Čeho se Akhanli podle Ankary dopustil, není jasné, píše agentura DPA. Turecké úřady mají nyní 40 dní na to, aby Španělsku předaly žádost o jeho vydání a aby ji odůvodnily.

Pokud by španělská justice turecké žádosti vyhověla, o Akhanliho vydání by rozhodovala španělská vláda. Proces se může táhnout řadu týdnů.

Merkelová podle agentury Reuters na předvolebním setkání obvinila Turecko ze zneužívání zatykačů Interpolu. "Není to správné a jsem ráda, že jej Španělsko nyní propustilo," prohlásila. "Nesmíme zneužívat mezinárodních organizací jako Interpol pro takovéto účely," dodala.

Už v sobotu německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel telefonoval svému španělskému kolegovi Alfonsu Dastisovi, aby Madrid spisovatele Turecku nevydával.

"Bylo by zlé, kdyby se Turecku podařilo i na druhém konci Evropy dosáhnout toho, že lidé, kteří se ozvou proti prezidentovi Erdoganovi, skončí v cele," řekl v neděli šéf německé diplomacie Gabriel.

Akhanli byl ve Španělsku na dovolené.

Letos šedesátiletý spisovatel byl v 80. a na začátku 90. let v Turecku vězněn za své opoziční aktivity, k nimž patřilo vydávání levicových novin a publikování knihy o genocidě Arménů, což je v Turecku vysoce kontroverzní téma.

Z Turecka Akhanli uprchl a od 90. let žil a pracoval v Kolíně nad Rýnem. Má jen německé občanství.

Vztahy mezi Tureckem a Německem jsou napjaté od loňského nezdařeného puče. Německo kritizuje Ankaru za čistky mezi údajnými pučisty.

O práci přišlo nebo bylo sesazeno do nižších pozic 150 tisíc lidí, 50 tisíc osob skončilo ve věznicích. Je mezi nimi i desítka Němců, z nichž někteří mají také turecké občanství.