Nejlépe placeným hercem světa je šestačtyřicetiletý Mark Wahlberg, který si loni vydělal 68 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 1,5 miliardy korun.

V úterý to napsal americký časopis Forbes. V jeho aktuálním žebříčku nejvýdělečnějších herců se na dalších příčkách umístili Američané Dwayne Johnson a Vin Diesel.

Ve filmové branži přitom platí, že muži jsou mnohem lépe finančně ohodnocováni než ženy.

Bývalý raper Wahlberg naposledy účinkoval ve snímcích Transformers: Poslední rytíř a Táta je doma 2, který česká kina začnou promítat týden před Vánocemi.

Přestože poslední díl Transformers na serveru RottenTomatoes.com získal průměrné hodnocení jen 15 procent a utržil nejméně z celé série, Wahlberga to nemusí trápit – jeho honorář na komerční úspěch filmu není vázán, uvedl Forbes.

Pětačtyřicetiletý bývalý zápasník wrestlingu Dwayne Johnson loni vydělal o tři miliony dolarů méně, a patří mu tak druhá příčka v žebříčku.

Johnsonovi se vyplatilo účinkování v komedii Pobřežní hlídka a také v dobrodružném filmu Jumanji: Vítejte v džungli!, který do kin vstoupí letos na podzim.

Příští rok si Johnson zahraje ve snímku Rampage, inspirovaném stejnojmennou videohrou z 80. let minulého století.

Padesátníkovi Vinu Dieselovi, jenž je známý ze série Rychle a zběsile, loni vydělaných 54,5 milionu dolarů stačilo na třetí místo.

Pětici nejlépe placených herců doplňují komik Adam Sandler, který si za uplynulý rok přišel na 50,5 milionu dolarů zejména díky dohodě s internetovou videotékou Netflix, a hvězda kung-fu Jackie Chan s 49 miliony dolarů. Chan je nadále nesmírně populární v Číně, vysvětluje agentura AFP.

Například Johnny Depp, jenž byl díky sérii Piráti z Karibiku mnoho let po sobě jedním z nejlépe placených herců světa, se letos nedostal ani do nejlepší dvacítky, upozornil Forbes.

Pětinu žebříčku letos obsadili mladší herci jako Ryan Reynolds, Ryan Gosling, Jeremy Renner či Mark Ruffalo. Těm dvěma posledním výrazně pomohlo účinkování v komiksových filmech o superhrdinech Avengers, zatímco Gosling má na kontě hlavní roli v oscarovém muzikálu La La Land.

V Hollywoodu je stále výrazná nerovnost v příjmech mezi muži a ženami.

Už minulý týden Forbes informoval, že nejlépe placenou herečkou je Emma Stoneová s loňskými příjmy ve výši 26 milionů dolarů, následovaná Jennifer Anistonovou s 25,5 milionu dolarů a Jennifer Lawrenceovou s 24 miliony.

Tři herečky jsou zároveň jediné, jimž se podařilo pokořit dvacetimilionovou hranici – tu přitom překonalo hned 16 jejich mužských kolegů.

Forbes to vysvětluje tím, že nejvýdělečnějšími filmy jsou v poslední době ty s komiksovými superhrdiny, v nichž účinkuje méně žen.

Desítka nejlépe placených herců vydělala loni dohromady 488,5 milionu dolarů, zatímco první desítka hereček si přišla "jen" na 172,5 milionu dolarů.

Nedávná studie, kterou vypracovala Annenberg School for Communication and Journalism při Univerzitě Jižní Kalifornie, spočítala, že ženy v Hollywoodu dostávají jen 28,7 procenta všech rolí, jejichž představitelé ve filmu promluví.

Všechny uvedené sumy zahrnují hrubé výdělky hereckých hvězd v období mezi 1. červnem 2016 a 1. červnem tohoto roku.

Seznam nejvýdělečnějších herců v Hollywoodu podle časopisu Forbes
1 Mark Wahlberg 68 milionů
2 Dwayne "The Rock" Johnson 65 milionů
3 Vin Diesel 54,5 milionu
4 Adam Sandler 50,5 milionu
5 Jackie Chan 49 milionů
6 Robert Downey Jr. 48 milionů
7 Tom Cruise 43 milionů
8 Shah Rukh Khan 38 milionů
9 Salman Khan 37 milionů
10 Akshay Kumar 35,5 milionu
11 Chris Hemsworth 31,5 milionu
12 Tom Hanks 31 milionů
13 Samuel L. Jackson 30,5 milionu
14 Ryan Gosling 29 milionů
15 Emma Stoneová 26 milionů
16 Jennifer Anistonová 25,5 milionu
17 Jennifer Lawrenceová 24 milionů
18 Ryan Reynolds 21,5 milionu
19 Matt Damon 21 milionů
20 Jeremy Renner 19 milionů
21 Chris Evans 18 milionů
22 Melissa McCarthyová 18 milionů
23 Chris Pratt 17 milionů
24 Mila Kunisová 15,5 milionu
25 Emma Watsonová 14 milionů
26 Charlize Theronová 14 milionů
27 Mark Ruffalo 13 milionů
28 Cate Blanchettová 12 milionů
29 Julia Robertsová 12 milionů
30 Amy Adamsová 11,5 milionu

Zdroj: Forbes

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist