Nový singl v současné době natáčí skupina minus123minut, která se loni po sedmileté pauze vrátila na tuzemskou hudební scénu.

Původní sestavu tvořenou kytaristou, zpěvákem a skladatelem Zdeňkem Bínou a baskytaristou Fredrikem Janáčkem doplnil nový bubeník Dano Šoltis.

Kapela, která za svoji tvorbu mísící jazz, blues, funky a world music získala cenu Akademie populární hudby za rok 1999 v kategorii Objev roku, na koncertech počítá i s účastí hostujících hudebníků.

"Tím, že v Praze i po republice máme spoustu jazzových kamarádů, není problém, že s námi na koncertech vystupují jako hosté," řekl Bína.

„Jsou to mistři, kteří s námi dokážou odjamovat na svůj nástroj celý koncert. Dokážeme si představit i situaci, že pokud by vznikla v budoucnu situace, která by vybízela k tomu udělat si bohatší aranže s více lidmi, tak máme favority, které bychom měli rádi v kapele. Naštěstí to jsou jak super muzikanti, tak borci jako lidi. Ale trio je pro nás základ všeho," dodal.

Skupina ještě pod názvem -123 min. vznikla roku 1997, kdy po určité době společného hraní kytaristy a zpěváka Bíny a bubeníka Dominika Tůmy přišel baskytarista Fredrik Janáček. V roce 1999 skupina nahrála první desku Shooba Dooba.

O deset let později, krátce po vydání alba Dream, kapela na svých webových stránkách oznámila rozchod. Po obnovení činnosti zahájila koncertní činnost vystoupením na festivalu Votvírák v Milovicích vloni v červnu.

"Ve chvíli, kdy nám došlo, že podstatou předchozích problémů nebyla zlá vůle, ale forma slabosti a vyčerpání z intenzivního hraní, všechno se s nadhledem vyřešilo a mohli jsme pokračovat v silném přátelství," vysvětlil Bína.

"Pauza měla smysl z různých úhlů pohledu, a to, co teď prožíváme v kapele i s fanoušky, je naprosto úžasné. Jsme jako jedna rodina, která má radost z muziky," dodal.

Vedle ústředního dua Bína–Janáček se v kapele často měnila osoba bubeníka. Po Tůmovi se v ní vystřídali Václav Zima, Emil Valach, Martin Vajgl, Miloš Dvořáček a právě Dano Šoltis.

"Danko s námi hostoval již dříve, když zaskakoval za Vajgla i Dvořáčka. Tehdy jsme poprvé ucítili, že s ním máme pohodu. S bubeníky jsem měl problém už od své první kapely. Myslím si, že když se u někoho projeví přirozený talent do něčeho bouchat, navádí ho to k tomu být trochu drzý a přímý. Pak už je to jenom otázka toho, jak se to skloubí se srdcem. My teď máme bubeníka bez manýrů, který svým klidným srdcem kapele pomáhá," konstatoval Bína.

K nahrávce nové písně mají již minus123minut hotové základy.

"Do podzimu bychom to chtěli stihnout i s videem. Nechceme celé album, to přijde časem. Teď budeme sto procent energie věnovat postupně každé skladbě. Budeme průběžně vypouštět písničky a případně později vznikne celé album," dodal baskytarista Janáček.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist