Česká kinematografie bude v příštích týdnech zastoupená na významných světových festivalech v Benátkách a Torontu.

Na přehlídku v Benátkách, která začíná tuto středu, putuje restaurovaná verze klasiky československé nové vlny Černý Petr od režiséra Miloše Formana.

Kromě toho budou na tamním trhu zvaném Gap-Financing Market představeny dva tuzemské projekty ve vývoji: celovečerní titul Žáby bez jazyka režisérky Miry Fornayové a dokument Až přijde válka režiséra Jana Geberta.

Podle Hedviky Petrželkové z Českého filmového centra dílo Mily Fornayové popisuje jeden den v životě pachatele domácího násilí.

Snímek Až přijde válka pak pojednává o polovojenské skupině na Slovensku, která přijímá stovky dospívajících členů. Jejich cílem je vytvořit modelovou společnost a připravit se na konečný střet civilizací.

O týden později, přesněji příští čtvrtek, pak začne filmový festival v kanadském Torontu. Ten v prestižní sekci Současná světová kinematografie uvede rodinné drama Nina slovenského režiséra Juraje Lehotského.

Snímek vznikl ve slovensko-české koprodukci s producentem Jiřím Konečným ze společnosti Endorfilm, premiéru měl na letošní přehlídce v Karlových Varech.

Lehotský se festivalu v Torontu účastnil už se svým debutem Slepé lásky z roku 2008 a před čtyřmi roky též se svým prvním hraným filmem Zázrak.

"Uvedení Niny si velmi vážím. Rád bych vyzdvihl český vklad: filmovou hudbu složil Aleš Březina a v Praze ji pod jeho vedením nahrálo Bennewitzovo kvarteto se zpěvačkou Kateřinou Zikmundovou. Ve studiu České televize vznikl kompletní zvukový mix," doplnil producent Jiří Konečný.

Nina je citlivým ponorem do dětského světa konfrontovaného s dramaty dospělých.

Hlavní hrdinku představuje dvanáctiletá nadaná plavkyně, jejíž život a zažité jistoty se začnou hroutit při rozchodu rodičů.

"Českou stopu (na festivalu v Torontu) nese také zahajovací švédský film, příběh tenisových rivalů Borg/McEnroe, natáčený z velké části na kurtech pražské Štvanice za účasti společnosti Sirena Film," upozornila dále Petrželková z Českého filmového centra.

Snímek Borg/McEnroe je příběhem tenisových rivalů, odehrávající se ve Švédsku, Americe a Monaku. Trojlístek hvězdného obsazení, kdy hlavní role ztvárnili Shia LaBeouf, Sverrir Gudnason a Stellan Skarsgard, doplnila herečka českého původu Tuva Novotny. Tu režisér Janus Metz Pedersen obsadil do role Borgovy přítelkyně.

V Česku se film natáčel loni v srpnu. Podpořil ho Státní fond kinematografie pobídkou téměř 11 milionů korun, štáb v Česku utratil 60 milionů korun.

Podle producenta Pavla Mullera ze společnosti Sirena Film se na Štvanici konkrétně natáčelo finále Wimbledonu z roku 1980. Český štáb měl 120 lidí, podíl zahraničních členů byl, jako je u podobných koprodukcí, minimální – pouze kolem deseti lidí.

"Zajímavostí je, že trenérem Shii LaBeoufa byl Martin Štěpánek, který v současnosti trénuje Tomáše Berdycha," uvedl Muller ze Sirena Filmu.

Současnou tuzemskou kinematografii a průmysl bude České filmové centrum reprezentovat ve společném stánku evropských zemí pod hlavičkou European Film Promotion.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist