Irská kapela U2 ve středu večer zveřejnila první singl z nového alba. Z větší části ho vytvořila již vloni, po nečekaném vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se však rozhodla do studia vrátit, píše agentura AFP.

Nová píseň z desky se jmenuje The Blackout a syrovým rockovým stylem připomíná kompozice z éry nahrávky Achtung Baby ze začátku 90. let minulého století.

Novinka stojí na Edgově zkreslené elektrické kytaře a dominantní baskytaře Adama Claytona.

Převážně černobílý videoklip s využitím různých obrazových efektů U2 ve středu v šest hodin večer středoevropského času živě streamovali na Facebooku. Jinde zatím video k dispozici není.

Členové fanklubu U2 se o nové písni dozvěděli s předstihem prostřednictvím dopisů, které od kapely dostali. Záběry pro video vznikly koncem července v komorním klubu Gashouder v nizozemském Amsterdamu.

The Blackout nicméně nebude hlavním singlem z nové desky. Tím se příští středu stane skladba nazvaná You're the Best Thing About Me, jak U2 uvedli tuto středu.

Spolu se singlem prý příští týden vydají další podrobnosti o nové nahrávce.

Nadcházející album irské kapely se má jmenovat Songs of Experience, názvem tak bude odkazovat na Zpěvy zkušenosti anglického básníka Williama Blakea.

Jím se U2 nechali inspirovat také roku 2014, když vydali album Songs of Innocence (Zpěvy nevinnosti), silně opřené o dětské zážitky frontmana kapely Bona z irského Dublinu.

Podle agentury AFP lze čekat, že pro novou desku U2 zvolí tradičnější model distribuce než v případě Songs of Innocence. Ty roku 2014 zdarma nahráli zhruba půlmiliardě uživatelů služby iTunes. Někteří si však stěžovali, že o desku nestojí, a U2 nakonec ve spolupráci s firmou Apple museli zveřejnit program na odstranění alba.

Kapela později přiznala, že tato metoda distribuce nebyla nejšťastnější.

Sestava známá svým důrazem na lidská práva nové album v podstatě vytvořila již vloni. Do studia se prý rozhodla vrátit po překvapivém vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, píše agentura AFP.

„Většinu skladeb jsme napsali začátkem roku 2016, ale jak se asi shodneme, svět se změnil,“ vysvětlil vloni kytarista The Edge v rozhovoru pro časopis Rolling Stone.

Zpěvák Bono pak v nedávném interview pro applovské internetové rádio Beats 1 vyslovil nesouhlas s Trumpovým plánem postavit zeď oddělující USA od Mexika. Bono upozornil, že dokonce i dřívější americký republikánský prezident Ronald Reagan na rozdíl od Trumpa podporoval imigraci.

Podle Bona bude nové album U2 obsahovat několik skladeb koncipovaných jako dopisy. Jeden se má jmenovat American Soul a Američanům prý připomene, jak byli historicky vzato vstřícní k uprchlíkům.

„Všem nám záleží na tom, aby tato americká myšlenka nezmizela. Všichni potřebujeme, aby uspěla,“ řekl Bono v narážce na jeden ze zakládajících mýtů USA, tedy že země po staletí vstřebávala uprchlíky, z nichž se v dalších generacích stávali praví Američané. „Je to krásná myšlenka, a proto nám tak záleží na tom, aby nezmizela,“ dodal Bono.

Podle něj se kapela do nahrávacího studia letos vracela mimo jiné proto, aby skladby z desky Songs of Experience přepracovala či zkrátila.

U2 letos opět vyrazili na turné, minulý měsíc je v německém Berlíně slyšely také stovky českých fanoušků.

„Projev o migrantech během koncertu nebyl jediný. Před zhruba sedmdesáti tisíci posluchači, které z berlínského Olympijského stadionu nevyhnal ani vytrvalý déšť, Bono opakovaně hovořil o lásce, naději, toleranci a soucitu,“ napsaly o červencovém koncertu Hospodářské noviny.

Evropská část turné skončila 1. srpna v Bruselu. V září bude kapela pokračovat v Severní Americe, v říjnu turné zakončí v Jižní Americe.

Na současné šňůře U2 naživo připomínají 30. výročí od vydání slavného alba The Joshua Tree. Podle fanouškovských serverů však již na šestnácti letošních vystoupeních také zahráli novou kompozici The Little Things That Give You Away – zřejmě další, která se objeví na nadcházející nahrávce.