Snímek režiséra Alexandra Paynea nazvaný Zmenšování ve středu večer zahájil letošní Benátský filmový festival.

Satirický příběh vypráví o páru, který se nechá zmenšit na velikost zhruba dvanácti centimetrů, aby ulehčil lidstvu v boji s globálním oteplováním a předešel hrozícímu přelidnění Země.

Matt Damon a Kristen Wiigová ve snímku ztvárnili terapeuta s česky znějícím příjmením Paula Safranka a jeho ženu Audrey, kteří se rozhodnou nezvratný proces zmenšení absolvovat. Oba se neustále strachují o to, aby měli dost peněz. Zmenšením chtějí mimo jiné ušetřit.

Jak píše agentura AFP, postava Kristen Wiigové si však chirurgický zákrok na poslední chvíli rozmyslí, a tak se zmenšit nechá pouze Damonův hrdina.

Ten doufá, že se mu tímto způsobem podaří nastartovat nový život a zároveň ulehčit přetížené planetě. Většina jiných lidí se však ve filmu nechává zmenšit z opačných důvodů – slibují si, že si pak budou moci dovolit luxusní vily či náhrdelníky z drahokamů, na něž by ve „světě velkých“ nedosáhli.

Jenže miniaturní zasklená komunita zvaná Leisureland, jejíž součástí se Paul Safranek po zmenšení stane, se brzy promění v mikroverzi skutečného světa s korupcí či rozvírajícími se nůžkami mezi bohatými a chudými.

Čím dál větší moc v Leisurelandu navíc začne získávat playboy a pašerák zakázaného zboží Dusan Mirkovic, jehož ve snímku ztvárnil Christoph Waltz.

Představitel hlavní role Matt Damon při středeční premiéře řekl, že kinematografie je jedním ze způsobů, jak spolu lidé mohou soucítit. Přestože snímek Zmenšování má podle něj až apokalyptický podtón, ve finále je optimistický, dodal.

„Závěr přináší poselství, že v tom všichni jedeme společně. Myslím, že v dnešním rozděleném světě je to velice nadějná zpráva,“ uvedl šestačtyřicetiletý Američan.

Zmenšování je jedním z jedenadvaceti titulů, které na Benátském festivalu usilují o hlavní cenu, takzvaného Zlatého lva. Ta bude udělena 9. září.

Přehlídka je po letech, kdy byla na ústupu, znovu považována za přední festival uvádějící tituly, jež mohou začátkem následujícího roku dosáhnout na prestižní americkou cenu Oscar.

Film Zmenšování se sice odehrává v Americe, jeho režisér Alexander Payne do něj však zahrnul postavy z celého světa, aby ukázal, jaké globální dopady by případný fenomén zmenšování mohl mít.

Ve snímku například vystupuje vietnamská uklízečka Ngoc Lan, kterou nedobrovolně nechal zmenšit komunistický režim poté, co mu kladla odpor. Když ji pak v krabici od televizoru propašovali do Spojených států, při tragické nehodě přišla o nohu. Postavu ztvárnila herečka Hong Chau.

Šestapadesátiletý režisér a scenárista Payne pochází z amerického státu Nebraska, jeho předešlé filmy jako stejnojmenná Nebraska či O Schmidtovi s hercem Jackem Nicholsonem se však zabývaly především americkým Středozápadem.

„Payne se postavil k některým zásadním tématům, jimž lidstvo v současnosti čelí. Jeho film se zabývá tím, jaké je žít tady a teď a vzájemně se uznávat,“ napsala Ariston Andersonová, kritička časopisu Hollywood Reporter.

Podle ní režisér vytvořil prostředí, kde se všichni cítí nesví. „Sledovala jsem ten film s hrůzou, místy působil hororově,“ dodala.

Britský bezplatný deník London Evening Standard byl opatrnější. Film je podle něj vtipný, avšak zbytečně prý opouští svůj zprvu satirický tón.

Režisér Payne již před premiérou prohlásil, že na snímku Zmenšování s přestávkami pracoval deset let. Odmítl tak, že by jím reagoval na nástup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž se k fenoménu globálního oteplování staví velmi rezervovaně.

„Spousta věcí ten film spíš dohnala. Netušili jsme, že ho budeme sdílet s takovýmto světem,“ podotkl Payne.

Film Zmenšování začnou česká kina promítat 25. ledna 2018.