Výstava nazvaná Kmeny 90, která mapuje život a styl nekonformní městské mládeže v 90. letech, se zařadí k divácky nejúspěšnějším počinům Moravské galerie v Brně.

Expozici v Uměleckoprůmyslovém muzeu a její doprovodné programy zatím navštívilo přes 20 tisíc lidí.

V září bude výstava mimořádně otevřená také v úterý, což je jinak zavírací den galerie, oznámila mluvčí instituce Michaela Paučo.

Celková návštěvnost Moravské galerie vloni činila 114 976 lidí. Nejvíce lidí přilákaly expozice Mezinárodního bienále grafického designu – vidělo je 12 540 lidí, jen na zahájení přišlo 2116 návštěvníků.

Kmeny 90 už tak loňský nejúspěšnější počin překonaly a ještě mají před sebou měsíc trvání.

Na poslední měsíc galerie připravuje také doprovodný program, například přednášky nebo divadelní představení. Nejživěji bude v Uměleckoprůmyslovém muzeu během závěrečných tří dnů výstavy, tedy od 29. září do 1. října.

Výstava bude otevřená od 10 do 20 hodin, vždy v 19 hodin začnou komentované prohlídky.

"Nádech dobrodružství, nebezpečí a živelného nadšení pro objevování nového je přítomný ve všech částech výstavy. Umělecké projevy se mísí s radikálními světonázory, jedna subkultura se míjí nebo prolíná s druhou," napsaly o výstavě Hospodářské noviny.

Nejviditelnějším exponátem Kmenů 90 je růžový tank Davida Černého umístěný před Červeným kostelem.

Z Brna zmizí pár dní před koncem výstavy. V noci z 25. na 26. září bude převezen zpět do Vojenského technického muzea v Lešanech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist