Na Benátském filmovém festivalu měla premiéru pohádka o němé uklízečce, jež se ve vládní laboratoři zamiluje do podmořské příšery určené k pitvě.

Snímek mexického režiséra Guillerma del Tora nazvaný The Shape of Water lze chápat jako výzvu, aby se lidé naučili respektovat odlišnosti druhých.

Sally Hawkinsová ve filmu hraje Elisu, uklízečku, jejíž život změní setkání s podivuhodnou obojživelnou bytostí. Tu chytli vědci pracující pro vládu. Nyní na jejím dýchacím ústrojí chtějí dělat pokusy, jejichž výsledky by mohli využít pro cestování vesmírem.

"Je to velice politický, pohádkovitý příběh o lásce a sjednocování. O tom, jak nás okolí nutí lpět na svých odlišnostech, když jsme si přitom všichni podobní," řekl dvaapadesátiletý režisér del Toro, jenž byl v minulosti nominován na Oscara.

Film The Shape of Water, jejž do českých kin příští rok 18. ledna uvede distribuční společnost CinemArt, je jedním z jednadvaceti titulů, které v těchto dnech usilují o Zlatého lva, tedy hlavní cenu Benátského filmového festivalu. Udělena bude 9. září.

Jedním z největších lákadel snímku je fantastická příšera s fosforeskující kůží, která připomíná křížence člověka a ryby.

Právě tato bytost má podle režiséra ztělesňovat "jinakost", kterou lidé ve skutečném životě tak často odmítají.

Podobně "jiné" jsou ovšem i další postavy – Elisina kamarádka se snědou pletí Zelda, kterou hraje Octavia Spencerová, či její skrytě homosexuální soused v podání Richarda Jenkinse.

"Jsem Mexičan, takže vím, jaké je, když se na vás lidé dívají jako na cizáka," poznamenal del Toro.

"Ta bytost, která ve filmu vystupuje, v různých lidech vyvolává různá zdání: jedni na ni pohlížejí skoro obdivně, druzí znechuceně," dodal.

Michael Shannon ve filmu ztvárnil bezcitného vládního agenta, jemuž vůbec nezáleží na vědě – příšeru je ochoten rozsekat na kusy, jakmile k tomu dostane povel.

"Je tak arogantní, že nic jiného nevidí," poznamenal o Shannonově postavě režisér. "Je to příspěvek k tomu, jak dnes místo lásky bohužel dáváme přednost strachu," dodal.

Sally Hawkinsová, jež ztvárnila uklízečku Elisu, nabídku účinkovat ve filmu dostala ve chvíli, kdy sama pracovala na jiném snímku o mořské víle.

"Když se začnou paralelně dít všechny tyto zvláštní věci, které skoro nedovedete pochopit, víte, že se tak děje z nějakého důvodu," řekla tajuplně jednačtyřicetiletá britská herečka.

Film The Shape of Water se odehrává ve Spojených státech 60. let minulého století. Režisér del Toro, z dřívějška autor snímků Hellboy či Faunův labyrint, však téma považuje za stále aktuální.

"Dnes je velice těžké hovořit o pocitech nebo lásce. Ale ta je pořád nejsilnější emocí našeho světa. Není možné, aby se mýlili Beatles i Ježíš," podotkl.