Klavírní virtuos Ivan Klánský, jenž příští rok oslaví sedmdesáté narozeniny, získá letošní Cenu Antonína Dvořáka.

Mezinárodně respektovaný interpret Chopina, Bacha, Beethovena, stejně jako Smetany, Dvořáka či Janáčka, cenu převezme 18. září na půdě ministerstva kultury z rukou ministra Daniela Hermana za KDU-ČSL a mecenáše Karla Komárka. Tentýž den vystoupí v Dvořákově síni pražského Rudolfina.

V neděli to oznámili zástupci Akademie klasické hudby během prologu letošního Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

"Jsem velmi rád, že letos budeme mít tu čest předat cenu Ivanu Klánskému. Jeho košatá tvůrčí osobnost dlouhá léta spoluvytváří českou i světovou hudební scénu," uvedl Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby.

"Stejně jako kdysi Antonín Dvořák je Ivan Klánský prototypem hudebníka, který přirozeně snoubí své české kořeny se světovostí v tom nejlepším slova smyslu," dodal.

O udělení ceny rozhodla rada složená z osobností českého uměleckého života.

Tradiční křišťálové violoncello z dílny sklárny Moser každoročně putuje k osobnostem, které se významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i České republice.

Laureáty vybírá rada působící v rámci festivalu Dvořákova Praha. V předchozích ročnících byli oceněni Yo-Yo Ma, Jiří Bělohlávek, Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková, Jiří Kylián a Richard Novák.

Ivan Klánský vystudoval pražskou konzervatoř u Valentiny Kameníkové a Hudební fakultu Akademie múzických umění u Františka Raucha.

Již v rané fázi své umělecké dráhy se stal laureátem prestižních mezinárodních soutěží.

Pravidelně koncertuje v Evropě, Asii, Austrálii, USA a Jižní Americe – celkový počet jeho vystoupení se blíží číslu 5000.

Klánský je též vyhledávaným komorním hráčem, jeho jméno je dlouhodobě spojeno zejména se špičkovým souborem Guarneri Trio Prague.

Svou interpretační činnost doplňuje pedagogickou prací. Od roku 1983 je profesorem pražské HAMU, od roku 1997 tam působí jako vedoucí katedry klávesových nástrojů.

Od roku 1991 je též profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu.