Pod pokličku zdánlivě dokonalého amerického venkova 50. let minulého století nahlíží Suburbicon, nový satirický film herce a režiséra George Clooneyho.

Zabývá se mimo jiné rasovou nesnášenlivostí, tedy tématem, které je dodnes aktuální, řekl Clooney, když snímek o víkendu představil na Benátském filmovém festivalu.

Suburbicon, v němž hlavní role ztvárnili herci Matt Damon a Julianne Mooreová, se odehrává ve stejnojmenném americkém městečku. Zdejší poklidný život naruší nejprve série neuvěřitelných zločinů a především reakce místních obyvatel na nově se přistěhovavší černošskou rodinu.

„Tento film líčí, jak se snažíme vypořádat s myšlenkou vzájemného soužití, kterou jsme po rasové stránce nikdy zcela nepřijali,“ řekl Clooney v Benátkách. „Pořád nás čeká spousta práce, než odčiníme naše někdejší zločiny otroctví a rasismu,“ dodal.

Herec Matt Damon zmínil události z minulého měsíce v Charlottesville v americkém státě Virginia, kde se uskutečnil pochod příznivců americké radikální pravice. Dvacetiletý neonacista pak autem vjel do davu odpůrců bělošských radikálů, zabil jednu ženu a dvě desítky osob zranil.

Podle Damona to ukazuje, že rasové napětí v Americe stále nezmizelo. „Tyto problémy se budou opakovat, dokud se k nim nepostavíme čelem,“ uvedl.

Damon ve filmu Suburbicon ztvárnil hrdinu jménem Gardner Lodge, jehož trápí dluhy a pomalu se mu rozpadá rodinný život. Manželka v podání Julianne Mooreové je upoutaná na invalidní vozík a událost, která to zapříčinila, dává Lodgeovi za vinu.

Mooreová ve snímku ztvárnila dvojroli – kromě manželky hraje ještě její dvojče Margaret, kterému skrytě závidí jeho normální život.

George Clooney natočil Suburbicon podle scénáře, jejž už v 80. letech minulého století napsali oceňovaní bratři Joel a Ethan Coenovi. „Je to typicky coenovská směs chtíče, chamtivosti a pitomosti,“ napsala agentura AFP.

Film začíná radostným prologem zvěstujícím poklidný život v městečku s jedním kostelem a obchodním domem.

Tvrzení, že Suburbicon představuje „tavicí kotel různorodé společnosti“, se však rychle ukáže jako nepravdivé.

Do města se ve filmu přistěhuje černošská rodina a násilné události rychle utnou začínající přátelství mezi malým chlapcem Nickem z rodiny hrdiny Gardnera Lodge a jeho novým černošským sousedem, hochem Andym.

„Byla to doba, kdy jste mohli mít dobrou práci, žít ve slušném sousedství a začít rodinu. Tedy pokud jste byli bílí,“ poznamenal v Benátkách George Clooney.

„Zajímavé je, když nahlédnete pod pokličku tohoto zdánlivě dokonalého domáckého života a spatříte, jak hnusná ta doba uměla být,“ dodal.

Clooney konkrétně zmínil incident z roku 1957, kdy se do dosud bílého městečka Levittown v americké Pensylvánii přistěhovala první černošská rodina. Do týdne na jejich zahradě protestovalo 500 bělochů, kteří zapalovali kříže a mávali vlajkami otrokářské Konfederace z americké občanské války.

Skutečné záběry z těchto událostí Clooney ve snímku Suburbicon využil.

Šestapadesátiletý Clooney je na festivalu v Benátkách opakovaně vítaným hostem. Před třemi lety se v tomto městě oženil s právničkou Amal, od té doby považuje Itálii za svůj druhý domov.

Na Benátském filmovém festivalu nyní Clooney řekl, že jeho snímek reflektuje hluboké rozčarování Američanů z nástupu prezidenta Donalda Trumpa. Zdůraznil však, že Suburbicon nevypráví přímo o Trumpovi.

„Lidé jsou naštvaní. Včetně spousty z nás. Jsme naštvaní na sebe, na to, kam směřuje naše země, kam míří svět,“ vypočítal Clooney.

Na dotaz novináře, zda by se sám nechtěl stát příštím americkým prezidentem, herec žertovně odvětil, že by to mohla být legrace.

„Za sebe bych rád řekl, že jako příštího prezidenta Spojených států bych si přál úplně kohokoliv (jiného než Trumpa),“ vpadl mu do řeči Matt Damon.

Suburbicon je v pořadí šestým snímkem, jejž George Clooney natočil jako režisér – naposledy před třemi lety do kin uvedl drama Památkáři. Přesto je Clooney také v Hollywoodu nadále nejznámější jako herec.

Na Benátském filmovém festivalu herec mimo jiné vzpomněl, jak se doma v americkém státě Kentucky účastnil historických přehlídek, jejichž účastníci znovu přehrávali události z americké občanské války.

Clooneymu prý tehdy unikalo, jak podstatný je okamžik, kdy si aktéři rozdělují role.

„Museli jste si vybrat, jestli chcete být unionista, nebo jižanský rebel. Vždycky jsem říkal, že chci hrát rebela, že je mi to jedno. Úplně jsem nechápal, jaká historie se váže k vlajce jižanské Konferedace, jež vedla boj za zachování otroctví,“ poznamenal Clooney v době, kdy část americké společnosti obraz konfederační vlajky ostře odmítá a kdy se hovoří o odstraňování konfederačních pomníků.

Snímek Suburbicon je jedním z jednadvaceti titulů, které v těchto dnech usilují o Zlatého lva, tedy hlavní cenu Benátského filmového festivalu. Udělena bude v sobotu 9. září.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist