Knihkupectví Fišer oproti původním plánům nebude fungovat v pražské Rybné ulici.

Nový obchod zde měl nahradit někdejší známé knihkupectví v Kaprově ulici. Provozovatelé se však nedomluvili s Prahou 1 na pronájmu prostor, uvedl Lukáš Růžička, mluvčí nakladatelství Paseka, které značku Knihkupectví Fišer vlastní.

Paseka vyhrála výběrové řízení, jejž radnice Prahy 1 vyhlásila. Později však vyšlo najevo, že projekt nesplňuje podmínky řízení, protože chce část prostor dál pronajímat.

Knihkupectví Fišer v Kaprově ulici proslulé také díky filmu Vrchní, prchni! přestalo fungovat vloni před Vánoci. Prodejně skončila nájemní smlouva, bytové družstvo v domě dalo přednost jinému nájemci.

Po vítězství v nynějším výběrovém řízení Paseka uhradila kauci 180 tisíc korun a letos v březnu dostala návrh nájemní smlouvy.

"Na konci března jsme podali připomínky k předloženému návrhu, protože nerespektoval technický stav prostoru a ani účel jasně prezentovaný v naší nabídce – tedy knihkupectví s literární kavárnou," uvedl mluvčí Paseky.

Do konce června podle něj Paseka nedostala upravený návrh nájemní smlouvy. Proto se rozhodla od dalšího jednání odstoupit. Teď pro knihkupectví hledá jiné místo.

"Investovali jsme do projektu spoustu času, energie i financí, vznikl samozřejmě i architektonický návrh. Zdlouhavé jednání a nekomunikace ze strany pronajímatele nás však vyčerpala. Takto se pracovat nedá," uvedla Anna Rezková Horáčková, majitelka značky Knihkupectví Fišer a Nakladatelství Paseka.

"Praha 1 přislíbila rekonstrukci nebytového prostoru pro provozování knihkupectví. Bohužel se pak dozvěděla novou informaci, že vítězové výběrového řízení by chtěli část podpronajímat na provoz kavárny. Toto nebylo součástí výběrového řízení," reagovala mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Městská čtvrť podle ní měla v úmyslu zajistit nebytový prostor na pokračování klasického knihkupectví Fišer, což přislíbila a splnila.

"Změna návrhu na provozování knihkupectví s kavárnou, která by navíc byla provozována jiným subjektem, není možná," doplnila.

Knihkupectví Fišer v Kaprově ulici působilo od roku 1933, kdy ho založil nakladatel Josef Hokr. Jeho strategická poloha poblíž Filozofické fakulty UK z něj učinila oblíbené centrum studentů a ctitelů náročné literatury.

Po revoluci Bohumil Fišer podnik odkoupil. Zemřel v roce 2007.

O rok později se nájemníkem v Knihkupectví Fišer stal nakladatel Ladislav Horáček. Od té chvíle bylo knihkupectví reprezentační prodejnou nakladatelství Paseka.