Premiér Bohuslav Sobotka za ČSSD při čtvrteční návštěvě Národní galerie v Praze řekl, že rekonstrukce Veletržního paláce je pro budoucnost této instituce důležitá.
Ředitel Národní galerie Jiří Fajt již několik let chystá obnovu funkcionalistického paláce. Nyní stojí před vypsáním mezinárodní architektonické soutěže.
Premiér uvedl, že rekonstrukce objektu by měla být stěžejní položkou nového investičního programu ministerstva kultury, který by jeho vláda ještě chtěla odsouhlasit.
Dle dřívějších odhadů může přestavba objektu dosáhnout až jedné miliardy korun.
"Jsem rád, že se na přípravě rekonstrukce (Veletržního paláce) v Národní galerii i na ministerstvu kultury intenzivně pracuje," řekl premiér.
Ten ve čtvrtek navštívil také Anežský klášter, kde sídlí stálá expozice středověkého umění. V Anežském klášteře se s přispěním norských fondů rekonstruovala významná část tohoto areálu.
Zda by evropské peníze mohly jít i na rekonstrukci Veletržního paláce, není podle Sobotky ještě zřejmé. "Ministerstvo kultury připravuje celý investiční program, který by měl řešit velké investice v kultuře v příštích letech. Rádi bychom nejprve schválili tento program a v jeho kontextu by se potom připravovala rekonstrukce Národní galerie," řekl Sobotka.
V prostorách Veletržního paláce, hlavní budovy NG, jsme debatovali o jeho plánované rekonstrukci. Věřím, že přípravy nebude nic brzdit. pic.twitter.com/1JszVX9rAQ
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 7. září 2017
O konkrétní sumě na rekonstrukci premiér mluvit nechtěl.
"Měla by se připravit architektonická soutěž, která by koncepčně tuto věc uchopila, současně poběží přípravné práce tak, aby v ideálním případě bylo možné někdy po roce 2020 rekonstrukci Národní galerie začít," řekl Sobotka.
Nový investiční program ministerstva kultury by měl navázat na současný program péče o národní kulturní dědictví, který skončí roku 2020. Funguje od roku 2006, disponuje deseti miliardami korun a aktuálně se za jeho peníze opravuje Národní muzeum, Státní opera nebo Klementinum.
Návrh nového programu, do kterého by se měly zapojit i další instituce, podle ministerstva kultury půjde v září do připomínkového řízení. Stát by v letech 2019 až 2027 měl na opravy či novostavby sídel svých kulturních institucí vyčlenit 12 miliard korun.
Národní galerie už loni v říjnu oznámila, že vyhlásí mezinárodní soutěž na přestavbu interiéru Veletržního paláce. Chtěla by tak mimo jiné získat lepší prostory pro prezentaci současného umění.
Účast v soutěži podle ředitele Jiřího Fajta potvrdili někteří slavní architekti, kteří mají zkušenosti s rekonstrukcemi světových muzeí.
Fajt už loni v létě získal pozitivní stanovisko poradního sboru Národního památkového ústavu a magistrátního odboru památkové péče k záměru transformace Veletržního paláce.
Od loňského podzimu projekt ležel na ministerstvu kultury. Teprve při nedávné bilanci práce Sobotkova kabinetu oficiálně zaznělo, že ministerstvo o záměru ví a počítá s ním. Do té doby ministerstvo opakovaně uvádělo, že Národní galerie nemá zajištěno financování a Fajtova prezentace soutěže byla předčasná.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist