Projekt administrativního centra s obchody a bydlením na Masarykově nádraží, který pro hlavní město navrhla slavná architektka Zaha Hadid, si lze nově prohlédnout v pražské Galerii Jaroslava Fragnera.

Spolu s vizualizacemi a modelem areálu – navrženého pro skupinu Masaryk Station Investment – tu začala též výstava jiných prací ateliéru Zaha Hadid Architects.

Fragnerova galerie obě přehlídky pořádá v rámci Bienále experimentální architektury. Po čtvrteční vernisáži potrvá do 27. října.

Výstavu připravilo studio Zaha Hadid Architects přímo pro bienále. Vystavuje nerealizované koncepty výškových domů, obrovských atrií, stadionů či skořepin.

Slavné britské studio prezentuje nejen vlastní návrhy, ale také ilustraci postupů a tvůrčí proces.

Ten charakterizují ambiciózní vize, neustálé zdokonalování, snaha o inovace a hledání nejlepších technologií a funkčních parametrů, uvedla kurátorka Klára Pučerová.

Ateliér Zahy Hadid dnes zaměstnává přes 400 expertů a staví po celém světě.

Kromě vizualizací se návštěvníci Galerie Jaroslava Fragnera seznámí s tvorbou Zaha Hadid Architects v podobě 3D tištěných modelů, představení projektů prostřednictvím virtuální reality a filmových dokumentů.

Zamýšlený komplex budov u Masarykova nádraží by skupina Penta, která má dominantní podíl ve skupině Masaryk Station Investment, chtěla podle dřívějších vyjádření otevřít v polovině roku 2019.

Studii na základě návrhu Zaha Hadid Architects vypracoval Jakub Cigler.

Budova má fasádou připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem ve zlatou věž. Návrh u části veřejnosti či památkářů vyvolal obavy.

Součástí Bienále experimentální architektury v Galerii Jaroslava Fragnera bude mezinárodní sympozium, na němž 26. října v kině Světozor vystoupí evropští a američtí architekti i několik členů studia Zahy Hadid včetně českého architekta Jakuba Klašky.

Rakouští architekti Kristina Schineggerová a Stefan Rutzinger z ateliéru Soma, kteří mají zkušenosti s realizacemi experimentální architektury, ve druhé polovině října se studenty z univerzity v Innsbrucku postaví na Malostranském náměstí experimentální pavilon z modifikované celulózy.

Experimentální architektura chce představovat alternativu k většinové produkci. Využívá nástrojů parametrického navrhování, robotických systémů a syntetické biologie. Je napojena na vývoj technologií a materiálů.