Česká centra za poslední rok zvýšila ekonomický dopad své činnosti. Jedna koruna vložená do činnosti Českých center v zahraničí přinesla v roce 2016 dalších 4,12 koruny externích zdrojů, tvrdí Monika Koblerová, pověřená řízením sítě Českých center.

Koblerová v čele instituce stojí od dubna. Za tu dobu se počet pracovníků v pražském ústředí snížil o 22 procent.

Podle Koblerové je podstatnější práce v zahraničí. Příští rok by centra měla dostat nejen více peněz od zřizovatele, ale také by se měl zvýšit zisk z Českého domu v Moskvě, který je důležitým zdrojem příjmů.

"Naši ředitelé jsou schopni získávat externí finance na akce v zahraničí, nabalují partnery, získají třeba výstavní prostory zadarmo nebo za nižší než komerční částku," vysvětluje Koblerová, jak se investice do propagace země znásobují.

Česká centra loni uspořádala 2300 akcí, měla 2,8 milionu návštěvníků a mimo jiné přes 2500 studentů češtiny.

Dnes mají centra 22 poboček. Letos už se žádné nové neotevře. "Rádi bychom do budoucnosti otevřeli další Česká centra mimo Evropu, kde jsme jen v Tel Avivu, New Yorku, Soulu a Tokiu," uvedla Koblerová.

Vzorem prý může být České centrum v jihokorejském Soulu. "Říkáme tomu light České centrum, v jedné osobě. Zajišťuje networking, to je to hlavní pro vzdálenější teritoria," vysvětluje pověřená ředitelka.

V minulosti se mluvilo o možnosti nového centra zejména v Číně. "Nejsme ale ani v Jižní Americe, nemáme pobočku ani v Africe," upozorňuje Koblerová.

V příštím roce se Česká centra zaměří na program ve stávajících pobočkách, který se bude věnovat kulatým výročím České republiky. Výročí roku 1918 i 1968 připomenou mimo jiné interaktivní výstavy s velkoplošnými obrazovkami a propojením na mobilní aplikace.

Monika Koblerová je řízením center pověřená od dubna, kdy ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za ČSSD odvolal ředitele Jiřího Závěšického též za ČSSD.

Důvodem byla údajně manažerská pochybení. Odchodu Závěšického předcházel spor o obsazení místa ředitele Českého centra v Paříži. Pařížské místo dosud není obsazeno, konkurz se opakoval, stejně jako konkurz na šéfa celé sítě center. Uzávěrka druhého byla na konci srpna.

Koblerová své několikaměsíční působení v čele Českých center označuje za stabilizační období. "Snížili jsme na základě personálního auditu počet pracovníků v ústředí o 22 procent," uvedla.

Letos centra od zřizovatele obdržela dotaci 75 milionů korun. "Jsme z velké části financováni Českým domem v Moskvě, je pro nás tedy důležité i to, jak se vyvíjí tamní situace. Byl tam velký meziroční pokles, asi o 16 procent. Pokud nám klesají výnosy z něj, musíme je doplnit z příspěvku zřizovatele,“ vysvětluje Koblerová.

„Příští rok by už měl být lepší. Výhledově se počítá s většími zisky, aby se to postupně navrátilo tam, kde to bylo před sankcemi," dodává.

Dnes již bývalý šéf instituce Závěšický letos v dubnu řekl, že se ziskem z Moskvy, který klesal kvůli ekonomické situaci, je letošní rozpočet center 105 milionů korun, tedy polovina oproti roku 2009.

Činností, které instituce zabezpečuje, neubylo.