Cenu za nejlepší film, tedy Zlatého lva, na letošním festivalu v Benátkách získal fantasy thriller The Shape of Water (Tvar vody) mexického režiséra Guillerma del Tora.
V sobotu večer to oznámila porota vedená americkou herečkou Annette Beningovou.
Film, jenž měl premiéru v druhý den přehlídky, zvítězil v konkurenci 21 snímků. Porazil tak mimo jiné očekávanou novinku George Clooneyho zvanou Suburbicon nebo film Alexandra Payna Zmenšování.
Po jedenácti dnech projekcí Benátky podle kritiků dokázaly, že opět snesou srovnání s široce uznávanými festivaly v Cannes či Torontu, tvrdí agentura Reuters.
Vítězný snímek The Shape of Water s herci Michaelem Shannonem, Sally Hawkinsovou a Octavií Spencerovou vypráví o němé uklízečce, která se sblíží s tajuplným obojživelným tvorem uvězněným ve vládní laboratoři.
Příšera s fosforeskující kůží připomínající křížence člověka a ryby. V laboratoři čeká na pitvu – vědci na jejím dýchacím ústrojí chtějí dělat pokusy.
„Chtěl bych cenu věnovat všem začínajícím mexickým nebo latinskoamerickým filmařům, kteří by rádi zkusili štěstí v žánru fantasy a natočili pohádku či podobenství. Pokud vám všichni namítají, že to nejde, nevěřte jim. Jde to,“ řekl del Toro, když cenu přebíral.
„Pokud zůstanete věrni tomu, co děláte, což jsou v mém případě příšery, můžete dokázat cokoliv,“ doplnil režisér, jenž prý na Shape of Water pracoval po dobu šesti let.
„Je mi dvaapadesát, vážím přes 110 kilogramů a natočil jsem přes deset filmů,“ představil se divákům del Toro, pro nějž jde o první významnou cenu od roku 2006, kdy jeho hororově laděný titul Faunův labyrint získal tři Oscary.
Film The Shape of Water do českých kin 18. ledna 2018 uvede distribuční společnost CinemArt.
Del Torův úspěch také potvrzuje, že mexická kinematografie zažívá zlaté časy.
„Benátské Lido již tak v nedávné době opanovali tři Mexičani: před del Torem to byli Alfonso Cuarón se snímkem Gravitace a Alejandro Iñárritu s filmem Birdman,“ připomíná Ariston Andersonová, kritička serveru Hollywood Reporter.
Dramata Birdman i Gravitace po vítězství v Benátkách později získala také cenu Oscar.
„To se pochopitelně v této fázi u del Tora ještě nedá zaručit, ale lepší výchozí pozici si přát nemohl. Uvidíme v březnu, zda americká akademie bude i nadále pokračovat v oceňování filmů z Benátek,“ dodala kritička.
#BiennaleCinema2017#Venezia74 #LeonedOro #MigliorFilm a THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro pic.twitter.com/HmIpKOSpHD
— Biennale di Venezia (@la_Biennale) 9. září 2017
Cenu pro nejlepší herečku si z Benátek odnesla Britka Charlotte Ramplingová za roli v italském dramatu Hannah o ženě, která po uvěznění manžela ztrácí kontakt s realitou.
Nejlepším hercem se stal Palestinec Kamal Bašá za roli ve filmu L'insulte (Urážka). Snímek libanonského režiséra Zijáda Duajrího se zaměřuje na banální spor mezi dvěma sousedy, Libanoncem a Palestincem, který vede k soudnímu procesu na celonárodní úrovni.
Velkou cenu poroty v Benátkách převzal izraelský režisér Samuel Maoz za snímek Foxtrot.
Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra dostal Francouz Xavier Legrand za své rozvodové drama Jusqu’a la Garde (Péče o dítě).
Ocenění za nejlepší scénář získal Brit Martin McDonagh, který napsal a natočil snímek Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Tři billboardy u Ebbingu v Missouri). Ten vypráví o pomstě na americkém maloměstě a podle agentury Reuters jej kritici považovali za jednoho z favoritů na Oscara.
Kritici, kteří festival v Benátkách letos sledovali, se na jednoznačném vítězi neshodli.
„Podle mě je tu spousta snímků s oscarovým potenciálem, ale žádný jednoznačný vítěz, jaké jsme měli v předchozích letech,“ podotkla kritička Hollywood Reporteru Andersonová.
Podle ní je ale zjevné, že festival v Benátkách – donedávna skrytý ve stínu slavnějších přehlídek v Cannes a Torontu – se vrátil zpět na výsluní. „Díky pozdějším úspěchům snímků z Benátek se o tento festival znovu zajímají velká studia a v mezinárodní premiéře zde uvádějí své novinky,“ podotkla kritička.
Česká filmová tvorba v letošní hlavní soutěži zastoupena nebyla. Návštěvníci benátského festivalu však měli možnost zhlédnout digitálně restaurovaného Černého Petra, film Miloše Formana z roku 1963.
Festival v Benátkách je nejstarší na světě a spolu s přehlídkami v Berlíně a Cannes patří k nejdůležitějším. Letos se konal již 74. ročník.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist