Pavel Haas Quartet, který již získal pět prestižních hudebních cen Gramophone Award, natočil nové album s dvořákovským repertoárem.

Světoznámý soubor v Česku vystupuje už jen sporadicky. Během září se tu však představí hned dvakrát: toto úterý 12. září zahraje na festivalu Dvořákova Praha společně s Essenskými filharmoniky. 30. září pak zahájí druhý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu.

Žádaný Pavel Haas Quartet má v kalendáři zamluvené koncerty už na rok 2021.

"Do konce roku pak budeme jen v zahraničí, ale v červnu příštího roku zakončíme festival Smetanova Litomyšl, takže naši koncertní sezonu vlastně začínáme i končíme doma," řekl violoncellista kvarteta Peter Jarůšek.

Na festivalu Dvořákova Praha tento týden Pavel Haas Quartet s Essenskou filharmonií, vedenou dirigentem Tomášem Netopilem, zahraje Koncert pro smyčcové kvarteto a orchestr Bohuslava Martinů.

"S Tomášem se známe už dlouhé roky, studovali jsme spolu a dovolím si tvrdit, že jsme stejná krevní skupina, co se týká vnímání hudby. Už jsme stejný program hráli dvakrát 7. a 8. září v Essenu," uvedla houslistka Veronika Jarůšková.

"Není to lehká skladba Martinů a hrát s takovým kolesem za zády je pro komorní kvarteto nezvyklé," podotkl Jarůšek, který oceňuje to, že festival Dvořákova Praha je podle něj postavený na přátelských vztazích. "Když se spolu lidé cítí dobře, tak také potom dobře hrají," konstatoval.

Sedmou desku Pavel Haas Quartet natočil ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V roli hostů na něm účinkují bývalý člen kvarteta Pavel Nikl a izraelský klavírista Boris Giltburg.

"Oba Dvořákovy kvintety, ať už Smyčcový kvintet číslo tři nebo Klavírní kvintet číslo dvě, jsou naší srdeční záležitostí. Co se týče klavíristy Giltburga, s tím jsme si přáli natočit Klavírní kvintet číslo dvě od té doby, co jsme s ním tuto skladbu poprvé hráli," uvedl Jarůšek.

"Vlastně se jedná o takové happeningové CD, protože hrajeme s našimi dvěma blízkými kamarády. Je to takové přátelské setkání," dodala Jarůšková.

V roce 2015 Pavel Haas Quartet za nahrávku díla Bedřicha Smetany popáté získal "Oscara klasické hudby", jak se přezdívá ocenění britského hudebního měsíčníku Gramophone.

"Při nahrávání ani při koncertech na to nemyslíme, pořád se snažíme být lepší nebo alespoň udržovat náš standard," vysvětlil Peter Jarůšek.

Pavel Haas Quartet byl založen roku 2002 a nese jméno českého skladatele první poloviny 20. století Pavla Haase, jenž žil v letech 1899 až 1944. Za 14 let působení na hudební scéně dosáhl pozice mezinárodní interpretační elity.

Od roku 2004 kvarteto získalo mnoho prestižních cen, mezi něž patří mimo jiné vítězství v mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro nebo vítězství v mezinárodní soutěži smyčcových kvartetů Premio Paolo Borciani.