Letošní, 23. ročník festivalu Jazz jde městem, který se uskuteční od 10. do 14. října na různých místech v Hradci Králové, nabídne 13 hudebních vystoupení.

Na festivalu například v tuzemské premiéře vystoupí současná hvězda severoafrické hudební scény, zpěvačka z marocké Casablanky řečená Oum se svou mezinárodní kapelou.

V jejích písních se mísí prvky afrobeatu, soulu, jazzu, gospelu, súfijské hudby i hudební vlivy berberské pouštní hudby. Většinu písní Oum zpívá v jazyce hassani, jednom z nářečí maghrebské arabštiny.

Do Hradce Králové přijede také švédský septet Angels 7, sdružující nejkreativnější švédské hudebníky napříč jazzovou, experimentální, rockovou i klasickou hudební scénou.

Kvintet Bansal Band, vedený indickou houslovou virtuoskou žijící v norském Oslu Harpreet Bansalovou, zase fúzuje tradiční indickou hudbu s moderním jazzem.

V sestavě působí pianista a zde také hráč na harmonium Vojtěch Procházka, známý mimo jiné jako člen sextetu Vertigo.

"Další lahůdkou, na kterou se můžete těšit výhradně v Hradci Králové, bude sólový koncert sardinského kytaristy Paola Angeliho, jehož fenomenální hra na osmnáctistrunnou kytaru vlastní výroby rozezní prostor Městské hudební síně," doplnil mluvčí festivalu Zdeněk Konečný.

Hudebníci vystoupí v koncertních i divadelních sálech, industriálním prostoru Novákových garáží či v Evangelickém kostele v Nezvalově ulici.

Tradičně se uskuteční též několik koncertů v hradeckých barech a kavárnách.

Vstupenky jsou v předprodeji od 1. září, přičemž lístky na hlavní festivalové večery stojí 290 a 390 korun.

"Ušetřit je možné i zakoupením festivalové permanentky pro jazzové fajnšmekry. Vstupenky bude v případě volných míst možné zakoupit i na místě koncertu, a to vždy hodinu před jeho začátkem," doplnil mluvčí přehlídky.

Na hradeckém jazzovém festivalu v minulosti vystoupili například kytarista Mike Stern se speciálním hostem Randym Breckerem, harmonikář Sugar Blue, americká skupina Lester Bowie's Brass Fantasy, francouzský houslový virtuos Jean-Luc Ponty či rakousko-americký pianista Joe Zawinul se sestavou Syndicate.