V Londýně byla tuto středu zveřejněna jména šestice finalistů prestižní literární Man Bookerovy ceny. Jsou mezi nimi těžké váhy literárního světa i nováčci.

Favoritem sázkařů je podle agentury AP jeden z nejčtenějších amerických povídkářů současnosti George Saunders.

Nominován je za novelu Lincoln in the Bardo (Lincoln v bardu) vyprávějící o smrti jedenáctiletého syna někdejšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna.

Vítěz ceny bude oznámen 17. října.

Dalším nominovaným je britský spisovatel pákistánského původu Mohsin Hamid za knihu Exit West. Pojednává o imigraci a občanské válce v nejmenované zemi na Blízkém východě.

Do užšího výběru se dostali také další dva britští autoři. Fiona Mozleyová byla nominována za prvotinu Elmet o problematice vlastnických vztahů na anglickém venkově.

Skotská autorka, novinářka a dramatička Ali Smithová byla navržena za román Autumn (Podzim). Ten vznikl krátce po loňském britském referendu o setrvání v Evropské unii. Britský tisk dílo označil za "první pobrexitový román".

Čtvrtým nominovaným je slavný americký spisovatel a scenárista Paul Auster, vybraný pro svůj první román po sedmi letech. Nese název 4 3 2 1 a pojednává o čtyřech možných variantách života hlavního hrdiny Archieho Fergusona.

Výběr doplňuje Američanka Emily Fridlundová, nominovaná za svůj první román History Of Wolves (Historie vlků). Vypráví o osamocené čtrnáctileté dívce Madeleine, jež s rodiči bydlí uprostřed lesů a kterou fascinují její noví sousedi.

Mezi finalisty porota nevybrala romány slavných autorů Zadie Smithové, Sebastiana Barryho, Colsona Whiteheada či dřívější laureátky ceny Arundhati Royové. Ti všichni byli zahrnuti v širším výběru na letošní cenu.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii.

Vítěz si odnáší peněžitou cenu ve výši 50 tisíc liber, což je v přepočtu téměř 1,5 milionu korun.

Odměnou je také to, že výrazně stoupne prodej vítězného románu, stejně jako knih ostatních finalistů.

V minulosti byla soutěž otevřena jen spisovatelům ze států britského Společenství, Irska a Zimbabwe, v posledních letech je přístupná celému anglofonnímu světu.