Vrcholem třetí sezony multikulturního prostoru Jatka78 v Praze bude společný projekt Cirku La Putyka a Dejvického divadla.

V této sezoně budou v Jatkách78 hostovat přední novocirkusové soubory a divadelní velikáni: Cirkus Cirkör, Circa, Burnt Out Punks, mim Thomas Monckton, Familie Flöz či oceňovaná show Backbone australského kolektivu Gravity & Other Myths. Ve čtvrtek to uvedli provozovatelé Jatek78.

Společná inscenace Cirku La Putyka a Dejvického divadla nazvaná Honey bude mít premiéru 12. listopadu. Příběh spojí dva významné soubory, jejichž cílem je vytvořit nový a unikátní divadelní zážitek.

Na scéně se potká osm herců a osm akrobatů pod režijním vedením Miroslava Krobota a v choreografii Rostislava Nováka mladšího.

"Příprava trvala více než rok. S Lubošem Smékalem jsme napsali scénář, který vychází ze skutečné události, a pojmenovali ho podle hlavní hrdinky Honey," uvedl Krobot.

Ten s olomouckým psychologem a spolužákem z gymnázia Smékalem spolupracoval už na scénářích ke svým filmům Díra u Hanušovic a právě dokončovaného Kvarteta.

Scénář Honey však prý vznikal kostrbatě. "Režisér v mé osobě byl nejistý, jak by měla inscenace vypadat. Spoluautorovi jsem se nesvěřil s obavou, že ani tak přesně nevím, jak se mají prolnout poetiky obou souborů. Později jsme naštěstí zjistili, že právě hra s několika neznámými je to, co nás zajímá," charakterizoval to Krobot.

Zásadním milníkem nové sezony Jatek78 bude skandinávský nový cirkus. Během října se na pódiu vystřídají tři špičkové soubory.

Největším lákadlem má být česká premiéra Cirkusu Cirkör, jehož členové nejednou vyprodali Letní Letnou. Stejně jako ohnivý soubor Burnt Out Punks, který festival před lety otevíral.

Pro rodiny s dětmi zahraje finský Clunker Circus v režii Maksima Komara; známý je jako režisér inscenací Batacchio a Slapstick Sonata od Cirku La Putyka.

"Podařilo se nám sestavit program až do června. Cirk La Putyka na prosinec chystá měsíc kabaretu, více než třicet repríz projektu Roots. Opět tak proměníme naše hlediště v kabaretní sezení, kam se během představení bude nosit jídlo a pití," uvedl ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta.

"V lednu představíme špičku letošního festivalu v Edinburghu – australský soubor Circa. Na jaře se vrátí mim Thomas Monckton a s novým projektem i úspěšná Familie Flöz, mezinárodní divadlo masek působící v Berlíně," doplnil Kubišta.

Program pamatuje i na dětské publikum a projekty rezidentů a přátel včetně souborů 11:55, Divadlo Vosto5 či 420PEOPLE.

Třetí sezonu Jatek78 otevře několik novinek. Už 18. září Vít Neznal a kolektiv poprvé představí projekt Chyba zabývající se tématem omylů a chyb při vzniku a během divadelního představení.

Vít Neznal se opět obklopil talentovanými artisty ze Švýcarska, Francie, Česka a Slovenska.

Další zářijovou premiéru uvedou tanečníci z Národního divadla Dekkadancers, půjde o inscenaci Poslední večeře.

Pražský magistrát při plánované rekonstrukci holešovické tržnice počítá s centrem Jatka78 jako nájemcem. Ve vedlejší hale 11A by mělo ve spolupráci s DAMU vzniknout tréninkové centrum pro nový cirkus a pohybové divadlo.

Podle ředitele Kubišty Jatka78 v minulé sezoně prodala 40 810 vstupenek.