Ve věku 66 let zemřel v sobotu spisovatel Petr Šabach. V neděli to sdělil Lukáš Růžička z Nakladatelství Paseka, které vydává Šabachovy knihy. Šabach je autorem mnoha humoristických románů a povídek. K nejznámějším patří povídková sbírka Hovno hoří, podle níž vznikl úspěšný film Pelíšky.

Nakladatelství Paseka o úmrtí informoval syn spisovatele Jan Šabach. "Petr Šabach zemřel doma, jak si přál. Na jeho přání bude rozloučení bez obřadu, jen v rodině," uvedl Růžička.

Petr Šabach se narodil 23. srpna 1951 v rodině vojáka z povolání. Již v 70. letech vycházely jeho povídky v časopisech a úplně první knihu, sbírku povídek Jak potopit Austrálii, vydal Šabach v roce 1986. To už měl za sebou všelijaká povolání - technický redaktor v Pragokoncertu, metodik kulturního domu, noční hlídač v Národní galerii nebo odborný referent Galerie hlavního města Prahy.

Následovaly knihy Hovno hoří, Opilé banány nebo Putování mořského koně. Jeho díla se stala námětem několika filmů, za nimiž stáli režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský. Kromě Pelíšků to byla například Šakalí léta, Pupendo či U mě dobrý.

Právě Hřebejk označil Šabacha za velkorysého a hodného člověka. Vzpomínat na něj podle svých slov bude jako na skvělého kamaráda a hlavně vypravěče. 

Hřebejk se s Šabachem poznal v podstatě poté, co napsal svoji první knihu Jak potopit Austrálii, která vyšla v roce 1986. "Přečetli jsme si jeho knihu a přáteli jsme se stali v podstatě současně," vzpomíná Hřebejk.

Režisér nemá Šabacha spojeného s natáčením známých filmů, které vznikly podle jeho knih a získaly mnoho ocenění. "Natáčení filmů se skoro neúčastnil," vysvětlil Hřebejk. Občas se podle něj podívat přišel, ale byl v pouze v roli spisovatele, stejně jako v minulosti Václav Havel.

Na spisovatele vzpomíná také písničkář a hudebník Ivan Hlas, který s Hřebejkem natočil film Šakalí léta podle Šabachovy předlohy. "Já jsem ty věci, než je Péťa začal psát, hlavně znal tak, jak je vyprávěl. Takže i Šakalí léta jsem znal z vyprávění z hospody. Byla to úžasná sezení, občas až naše ženy nebyly rády, protože se nám to protáhlo na delší dobu," řekl Hlas.

Psaní skladeb pro film Šakalí léta, mezi které patří například hit Na kolena, považuje Hlas za zlomový okamžik ve své kariéře. Za písně k filmu, který se odehrává v Praze roku 1959 v okolí dejvického hotelu International, v roce 1993 obdržel Českého lva za nejlepší hudbu.