Dystopický seriál Příběh služebnice a politická komedie Viceprezident(ka) v neděli v noci získaly americké televizní ceny Emmy v hlavních kategoriích. Co do počtu jich ale vůbec nejvíc obdržela satirická show Saturday Night Live – a to za sezonu plnou skečů na adresu Donalda Trumpa.

Nový americký prezident, který za svou vlastní reality show žádnou Emmy nikdy neobdržel, se také stal terčem několika vtipů během nedělního předávání cen. To tradičně odměňuje nejlepší z televizní tvorby.

„Kdyby byl Trump vyhrál Emmy, určitě by na prezidenta nekandidoval,“ řekl divákům moderátor večera Stephen Colbert.

„Takže si za to můžete sami. Nikdy vám to neprominul a nikdy už nepromine. Avšak na rozdíl od prezidentského úřadu se ceny Emmy udělují seriálům s nejvyšším počtem hlasů,“ dodal Colbert v narážce na loňské americké prezidentské volby, které Trump vyhrál díky vyššímu počtu takzvaných volitelů, přestože celkově získal méně hlasů.

Za skeče parodující Donalda Trumpa cenu Emmy za nejlepší komediální herecký výkon ve vedlejší roli získal devětapadesátiletý Alec Baldwin. Ten Trumpa opakovaně zesměšnil v pořadu Saturday Night Live na televizi NBC vlastněné nadnárodní firmou Comcast Corporation.

Za nejsledovanější sezonu během svých posledních třiadvaceti let Saturday Night Live obdrželo devět sošek Emmy včetně těch pro herečky Kate McKinnonovou a Melissu McCarthyovou – ta několikrát s úspěchem napodobila dnes již bývalého mluvčího Bílého domu Seana Spicera.

O ceny Emmy letos kvůli pozdějšímu datu uvedení nesměla usilovat fantasy Hra o trůny vyrobená stanicí HBO. Proto se mezi nedělními vítězi objevily nové tváře. A to mnohdy tváře žen – uspěly seriály Sedmilhářky, Příběh služebnice a Viceprezident(ka). Výjimečně se dařilo také režisérkám, scenáristkám a producentkám.

Příběh služebnice vynesl první Emmy v hlavní kategorii pro streamovací službu Hulu, která jej vyrobila. Elisabeth Moss získala sošku za nejlepší herecký výkon v dramatu – v dystopickém Příběhu služebnice, odehrávajícím se na půdě totalitní společnosti, ztvárnila ženu donucenou k sexuálnímu otroctví.

Příběh služebnice dále obdržel Emmy za scénář, režii a pro nejlepší herečku ve vedlejší roli Ann Dowdovou. Dohromady seriál za nedělní večer posbíral osm sošek.

Další novou tváří letošního předávání byl třiatřicetiletý herec Donald Glover, který uspěl v kategorii pro komedii a také coby režisér - obě ocenění převzal za svůj hiphopový seriál Atlanta.

Herečka Julia Louis-Dreyfusová obdržela již šestou Emmy v řadě za roli egoistické americké prezidentské kandidátky v seriálu HBO Viceprezident(ka). Jde o jeden z mála, které na Emmy opakovaně slaví úspěch rok za rokem.

„Měli jsme připravenou celou dějovou linku o odvolání prezidentky, kterou jsme opustili v předtuše, že nás předběhne někdo jiný,“ řekla v narážce na diskutované téma současné americké politiky Julia Louis-Dreyfusová, když sošku převzala.

Jedenačtyřicetiletý Sterling K. Brown získal cenu pro nejlepšího herce v dramatu. V dojemném rodinném seriálu This Is Us, jejž vyrobila televize NBC, ztvárnil černocha adoptovaného bílou rodinou.

Mnoho nominovaných usilovalo o cenu v kategorii pro tvorbu s limitovanou distribucí. Nakonec zde zvítězil temný miniseriál HBO Sedmilhářky, jenž získal osm Emmy včetně cen za režii, scénář, nejlepší seriál a sošek pro herce Nicole Kidmanovou, Lauru Dernovou a Alexandra Skarsgarda.

Kidmanová konstatovala, že seriál se zrodil „ze zoufalství nad tím, že ženy nedostávají skvělé role,“ řekla a následně apelovala na přítomné: „Prosím vás, dávejte víc rolí ženám!“

V kategorii nejlepší herecký výkon v seriálu s limitovanou distribucí domnělého favorita Roberta De Nira porazil britský rodák Riz Ahmed. Cenu získal za roli v seriálu HBO Jedna noc vyprávějícím o muži, jenž se dostane do křížku s americkým právem.

Neúspěchem naopak nedělní předávání Emmy skončilo pro dva populární tituly streamovací služby Netflix. Seriál Stranger Things proměnil jen pět z osmnácti nominací, bodoval převážně v technických kategoriích. Britský seriál vyprávějící o tamní monarchii The Crown získal jen tři ze šestnácti Emmy, na něž byl nominován.