V pražské MeetFactory toto úterý začíná festival nazvaný ...příští vlna/next wave..., který uvádí divadelní, hudební, taneční, literární i výtvarnou alternativu.

Těžiště přehlídky je však v divadle. Letos diváci na smíchovské scéně a na několika dalších místech v Praze uvidí dvacítku inscenací. Řada z nich je dramatizací nebo koláží významných literárních děl.

Festival potrvá až do 1. října.

Vrcholem přehlídky je udílení poct významným osobnostem a projektům alternativní scény. Letos budou oceněny 24. září v Divadle Komedie.

Pravidelnou festivalovou linií je také objevování nových kulturních prostor. Letos to nebude jen jeden v rozlehlém podzemí DUP39 na Národní třídě – dalším prostorem se stane DriveHouse na Vinohradech.

Tři patra činžovního domu pořadatelé slibují oživit divadlem pro děti i dospělé, site-specific projekty Jany Orlové a Antonína Brindy a koncerty.

V MeetFactory režisérka Apolena Vanišová uvede premiéru inscenace, která vzniká na základě experimentální prózy Fernanda Arrabala Pohřeb sardinky. Autorský projekt Šumava láska Chemického divadla a režiséra Vojtěcha Bárty se inspiruje texty, dřevoryty a životními osudy Josefa Váchala.

Z brněnského HaDivadla festival přiveze divadelní esej Náměsíčníci (imitace a tušení), který podle románu Hermanna Brocha režíroval jeho umělecký šéf Ivan Buraj.

Festivalovým místem bude též Nákladové nádraží Žižkov, kde bude 23. října uvedena další část autorského cyklu Miroslava Bambuška Písně o zemi.

Komorní autorské představení pro tři herce, jednu tanečnici a s živou hudbou v podání skladatele a výtvarníka Vladimíra Franze je podle autora divadelní básní, performancí o návratu k základním lidským hodnotám.

Režisér sám mluví o duchovní geologii, o odkrývání nánosů a vrstev, kterými se člověk za uplynulá tisíciletí pokryl a někde hluboko v sobě pohřbil podstatu.

Po skončení pražské části se festival ...příští vlna/next wave... přesune do Brna.

Tam jej bude od 13. do 15. října hostit v Alfa pasáži HaDivadlo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist