Letošní Velký knižní čtvrtek 19. října za necelý měsíc uvede 16 nových titulů, o jeden více než v předchozích letech.

Na pultech se objeví nové knihy Bena Aaronovitche, Pavla Kosatíka, Michala Viewegha, Johna Boynea nebo Eleny Ferrante. Součástí již 12. Velkého knižního čtvrtku bude opět také doprovodný program. V pražské Městské knihovně a v brněnské Knihovně Jiřího Mahena se ve čtvrtek 19. října sejde několik autorů.

Akce tradičně představuje novinky různých žánrů od českých i zahraničních spisovatelů. Mezi šestnáctkou vybraných děl je letos Sběrná kniha od Pavla Kosatíka, která přináší ucelený pohled na dílo a život režisérky Heleny Třeštíkové.

Pro obdivovatele tajemství a napětí Jozef Karika sepsal příběh nevysvětlitelného mizení lidí v pohoří Tribeč nazvaný Trhlina.

Básník Milan Ohnisko rozmlouval s hudebníkem Davidem Kollerem, výsledkem je kniha nazvaná Who The Fuck Is David Koller?.

Nové pohádky pro unavené rodiče Michala Viewegha volně navazují na Krátké pohádky pro unavené rodiče, které vyšly před deseti lety. "Velký knižní čtvrtek vítám, protože žijeme ve světě reklamy, kterou potřebují i knížky. Představím pokračování Krátkých pohádek pro unavené rodiče, které se staly k mému překvapení mojí nejprodávanější knihou. Takže o tento žánr literatury pro děti i dospělé je ještě zájem," řekl Viewegh.

Další očekávanou novinkou jsou Povídky na tělo Martiny Formanové.

Podruhé na pole literatury vstupuje filmová režisérka Andrea Sedláčková, tentokrát se společenským románem Každý něco tají.

Děj knihy Africká zima od českého chirurga Tomáše Šebka, stálého účastníka mise Lékařů bez hranic, se odehrává v jeho posledním působišti v Jižním Súdánu.

Světovou beletrii reprezentuje román Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou – jde o třetí díl tetralogie Geniální přítelkyně od autora či autorky publikující pod jménem Elena Ferrante.

Literaturu pro děti a dospívající zastupuje Petra Soukupová s knihou Kdo zabil Snížka?, kterou ilustracemi doprovodila Tereza Ščerbová, držitelka ocenění Zlatá stuha z let 2015 a 2016.

Martin Sodomka po předcházejících výpravách do světa automobilů a motorek tentokrát ve výpravné publikaci Jak postavit železnici: Technická pohádka ze století páry zve děti i jejich rodiče mezi vlaky.

Velký knižní čtvrtek, jenž měl pomoci knihám a knihkupcům v době ekonomické krize, se postupně rozrostl na dvě opakování za rok. Před pěti lety byly do nabídky zařazeny e-knihy a předloni se přidaly i audioknihy v podobě Velkého audioknižního čtvrtku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist