Původní sci-fi sága Star Trek se zrodila do bolestivého světa. Spojené státy byly zapleteny v nekončící vietnamské válce, prezident Richard Nixon se ocital pod čím dál větším tlakem a americká společnost byla rozdělená.
Agentura AP tuto situaci srovnává s dneškem. O půlstoletí později se nyní na televizní obrazovky chystá seriál zvaný Star Trek: Discovery. Podle AP vstoupí do podobně naladěného světa, ovšem také s podobnou zprávou: že také v temné současnosti má smysl hledat naději a odvahu.
První dva díly Star Trek: Discovery budou mít premiéru tuto neděli 24. září na americké stanici CBS. Další epizody pak televize zpřístupní vždy po týdnu na svém streamovacím kanálu CBS All Access. Cílem je získat pro něj více předplatitelů, jako to už CBS udělala s nedávným seriálem Dobrý boj.
Češi se k novému Star Treku dostanou skrze předplatitelskou videotéku Netflix. Ta chce každou epizodu Star Treku zveřejnit nejpozději 24 hodin po premiéře na CBS, první díl by tedy na Netflixu měl být k vidění v pondělí 25. září.
„První řada nového Star Treku se sice odehrává na pozadí konfliktu mezi federací a Klingony, ale ve skutečnosti vypráví o tom, jak se lidstvo snaží z konfliktu vycouvat,“ popisuje výkonná producentka Gretchen J. Bergová, která seriál spolu s Aaronem Harbertsem vede z pozice takzvané showrunnerky.
„Otázka zní, jak ukončit válku, a přitom zůstat věrni ideálům, které Spojená federace planet a její hvězdná flotila vyznávají,“ líčí Bergová. „Kvůli tomu se postavy v seriálu upínají k naději, optimismu, snaží se vzorně chovat. A přesně to v dnešním světě potřebujeme,“ srovnává.
Podle Bergové dění na skutečné Zemi poskytlo tvůrcům mnoho inspirace. „Skrze naše příběhy se snažíme najít cestu k lepším zítřkům,“ konstatuje producentka.
Také další z autorů seriálu Alex Kurtzman v rozhovoru pro deník New York Times hovořil o paralelách se současností. „Svět se v posledních letech stal pěkně ošklivým místem. Čím je temnější, tím víc lidé potřebují Star Trek,“ řekl Kurtzman, který v projektu mimo jiné představuje kontinuitu.
Roku 2009 se Kurtzman jako scenárista a producent podílel na prvním novodobém celovečerním Star Treku režiséra J. J. Abramse, o čtyři roky později ještě na druhém dílu zvaném Star Trek: Do temnoty.
Když teď Kurtzmana oslovila televize CBS, zda by pro ni nechtěl vytvořit seriál, dlouho prý váhal. „Rozhodl jsem se, že to má smysl jen tehdy, pokud skutečně máte co nového říci,“ poznamenal.
Nový seriál se odehrává v období takzvané studené války mezi federací a Klingony, tedy zhruba dekádu před událostmi, jež zažila posádka kapitána Kirka z původního Star Treku.
V seriálu účinkují herci Jason Isaacs, někdejší Bond girl Michelle Yeohová, dále James Frain, Rainn Wilson či Sonequa Martinová-Greenová. Ta už si získala popularitu coby tvář zombie série Živí mrtví.
V novém Star Trek: Discovery se stane vůbec první černoškou, která v této sáze kdy velela vesmírnému korábu. Na palubě lodi USS Shenzhou bude mít funkci prvního důstojníka.
Podle agentury AP sci-fi série Star Trek vždy propagovala rozmanitost a vzájemnou toleranci. Nynější seriál – první ve světě Star Treku za posledních dvanáct let – překračuje další významný milník.
Herec otevřeně se hlásící k homosexuální orientaci Anthony Rapp zde ztvárnil v dějinách Star Treku vůbec prvního přiznaného homosexuála. Jde o postavu poručíka Paula Stametse, takzvaného astromykologa zkoumajícího vesmírné houby či plísně.
Podle svého představitele je Stamets nesmírně inteligentní a vědecky založený, někdy však může působit arogantně.
The legacy lives on. 🖖 Everything @StarTrek fans will love about #StarTrekDiscovery: https://t.co/5bcjDxxbmr pic.twitter.com/vM3St0s3ZW
— Star Trek: Discovery (@startrekcbs) 22. září 2017
Pětačtyřicetiletý Anthony Rapp na sebe před dvaceti lety upozornil rolí Marka Cohena v broadwayském muzikálu Rent, kterou si roku 2005 zopakoval ve stejnojmenné filmové adaptaci. Kromě toho na Broadwayi roku 1999 účinkoval v nové verzi hudební komedie You're a Good Man, Charlie Brown či před třemi lety v současném muzikálu If/Then.
„Vždy jsem byl geek, fanda do Star Treku a nadšenec pro všechno science-fiction,“ vypráví Rapp. „Ale nikdy jsem si ani ani nepředstavil, že bych do tohoto světa vstoupil jako herec. To se pak člověku splní dětský sen,“ tvrdí Rapp a vzpomíná, jak první natáčecí den v kanadském Torontu chodil po place v uniformě hvězdné flotily. „Připadal jsem si jako ve vesmíru,“ směje se.
Tvrdé jádro příznivců Star Treku už naopak takovou radost nemělo, když se seriál původně plánovaný na rok 2015 několikrát odkládal z nejrůznějších produkčních důvodů – například když se čekalo, až se v kalendáři uvolní místo herečce Martinové-Greenové, nebo když od projektu odcházel jeho spoluautor Bryan Fuller.
„Chápu, že lidem, kteří nevidí dovnitř, může to čekání připadat ubíjející, mohou si myslet, že děláme zbytečné tajnosti. Ale tyto odklady celku výrazně pomohly,“ ohlíží se herec Rapp.
V první vlně bude mít Star Trek: Discovery patnáct epizod s postupně se rozvíjejícím dějem – nepůjde už tedy o původní startrekovský model, kdy se každá epizoda soustředila na jednu událost. Od tohoto systému sága postupně upouštěla už v seriálech Deep Space Nine či Enterprise, kdysi oblíbeným také v českých televizích.
„Myslím, že Discovery hodně vypráví o střetu kultur, což je aktuální téma. Ale Star Trek zároveň vždy kladl filosofické a etické otázky, ptal se po tom, co znamená být člověkem a co dělat při setkání s jinou rasou,“ říká herec Rapp, kterého prý právě podobný pozitivní způsob uvažování před čtvrtstoletím přiměl k tomu, aby veřejně udělal coming out.
„Je důležité, aby takové věci byly vidět a slyšet. Pokud to, že se svou sexuální orientací v něčem podobném vystupuji, může někoho ovlivnit, beru to zodpovědně,“ poznamenává Rapp.
V závěru rozhovoru s agenturou AP tento herec sáhne po svém mobilním telefonu a přečte zprávu, kterou dostal před pár minutami. Stojí v ní: „Jsem muslim, ale to neznamená, že by mi vadila vaše homosexualita. Pomohl jste mi otevřít oči. Miluji science-fiction, miluji Star Trek a nemůžu se dočkat, až seriál uvidím,“ předčítá Rapp zprávu od fanouška.
Deník New York Times napsal, že nový Star Trek: Discovery neopomíjí současnost. Přiznaně se hlásí k vlivům současné vlny takzvané quality TV, tedy novodobých seriálů natáčených ve stylu, s rozpočty či hereckým obsazením celovečerních hollywoodských filmů.
Také výkonný producent nového seriálu Akiva Goldsman otevřeně hovoří o vlivu, který na Discovery měly seriály jako Perníkový táta, Hra o trůny či Živí mrtví, kde se zohledňuje důsledek každého rozhodnutí a dokonce i protagonisté se strachují o své životy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist