Ostravské Národní divadlo moravskoslezské uvede operu pro děti Zob, zob, Zoban od Edvarda Schiffauera a Ivana Binara. Premiéra je naplánována na neděli 24. září ve foyer Divadla Antonína Dvořáka.

Podle mluvčí divadla Marcely Bednaříkové role hrají a zpívají děti z Operního studia Národního divadla moravskoslezského pod vedením sbormistryně Lenky Živocké. Hodinová "operka" je plná dětských říkanek.

"Uvedeme ji v rámci dramaturgické linie Opera dětem. Inscenace bude doplněna interaktivním workshopem, který připravuje Ateliér pro děti a mládež při NDM," vysvětlila mluvčí.

Autorem opery je ostravský rodák Edvard Schiffauer narozený roku 1942. Skladatel a pedagog spoluzaložil Divadélko pod okapem, jakousi ostravskou obdobu pražského Semaforu, a divadlo Waterloo.

Zde napsal například hudbu pro muzikál Syn pluku. Vznikl jako parodie na povinnou školní četbu ještě před okupací v srpnu 1968, po vpádu vojsk Varšavské smlouvy však dostal nový rozměr.

V roce 1970 úřady divadlo Waterloo zakázaly a v následném procesu s divadelníky byl skladatel Schiffauer za svou tvorbu odsouzen k devítiměsíčnímu trestu.

"Mluvený i zpívaný text hry Syn pluku obsahuje jednoznačně antisovětské projevy, hanobí Sovětský svaz, jeho armádu a principy socialistické výstavby," uvedl Okresní soud v Ostravě, když nad Schiffauerem vynášel trest.

Trest si skladatel odpykal v Plzni ve věznici na Borech, kde se ocitl spolu s přítelem a pozdějším signatářem Charty 77 Ivanem Binarem – ten za aktivity v divadle Waterloo dostal dvanáct měsíců vězení nepodmíněně.

Právě ve vězení Schiffauer s Binarem napsali operu, kterou nyní uvádí ostravské divadlo. Tehdy se jmenovala Vrať nám, ptáku, hastrmana, dnes ji divadlo uvádí pod názvem Zob, zob, Zoban!!! "Rozhodli jsme se napsat pro děti, jak dobro zvítězí nad zlem," vzpomněl Schiffauer v nedávném rozhovoru pro server Ostravan.cz.

Připomněl, že děti ani ženu tehdy neměl, deset let však učil a vedl dětský sbor, pro nějž psal hudbu většinou právě na Binarovy texty.

"Všechno zůstávalo v hlavě, na proces zapamatovat si bylo dost prostoru. Jen pár posledních notových zápisků se podařilo přenést díky nepolitickému vězni, který se mnou z vězení vycházel," vylíčil Schiffauer, jak opera vznikala bez partitury. Po propuštění prý s Binarem jen dopsali poslední část třetího dějství.

"Fascinují mě okolnosti vzniku té operky, jak oba tvůrci, aby se z pobytu ve vězeňských celách úplně nezbláznili, utečou k pohádkovému podobenství, které vypráví mimo jiné o síle hudby," doplnil režisér nynější ostravské inscenace Václav Klemens.

Operku Zob, zob, Zoban v roce 2015 nastudovalo Divadlo loutek Ostrava, nyní se dílo vrací do Divadla Antonína Dvořáka. Premiéru má tuto neděli, do konce roku se uskuteční reprízy ještě ve dnech 7. a 22. prosince.

V hlavních rolích se objeví Martin Gurbaľ, Anika Kuncová, Vilém Berger, Matyáš Walder nebo Alena Hrabovská. Scénu a kostýmy připravuje David Janošek.

V době normalizace Edvard Schiffauer pracoval jako dělník, byl permanentně vyslýchán Státní bezpečností a nucen ke spolupráci. Nakonec závazek spolupráce podepsal, ale jak sám uvádí, nikdy jej nenaplnil.

Po roce 1989 oficiálně získal akademické vzdělání skladatele, uvádí Schiffauerův profil na stránkách Paměti národa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist