Na Srí Lance narozený, avšak v Kanadě žijící prozaik a básník Michael Ondaatje opět napsal prózu z prostředí 2. světové války. Alespoň přeneseně se tak vrátí do doby, v níž se odehrával jeho bestsellerový román Anglický pacient, jenž se roku 1996 stal předlohou oscarového filmu.

Nakladatelství Alfred A. Knopf v květnu 2018 v angličtině vydá Ondaatjeho nový román nazvaný Warlight. Začne v Londýně roku 1945 a vyprávět má o čtrnáctiletém Nathanielovi a jeho starší sestře Rachel.

Rodiče těchto sourozenců se po válce odstěhují do Singapuru a děti zanechají tajemnému pečovateli.

Děti svého ochránce začnou podezřívat z kriminálních činů. Postupně se seznamují s muži a ženami, kteří pro ochránce jakýmsi záhadným způsobem za války pracovali.

„Ale jsou opravdu tím, za koho se vydávají? A co se stane, když se matka obou sourozenců po měsících mlčení vrátí bez otce, omluvy a jakéhokoliv vysvětlení?“ nasťinuje zápletku knihy nakladatelství.

Podle něj se próza Warlight zabývá fakty, vzpomínkami a představivostí.

„Je to uhrančivá kniha nesmírné krásy a vhledu, plná nezapomenutelných postav a netušených tajemství,“ uvádí nakladatelství.

Jak připomíná agentura AP, Warlight bude prvním románem čtyřiasedmdesátiletého Ondaatjeho od roku 2011, kdy vydal prózu Stůl v koutě. V českém překladu Hany Zahradníkové ji před čtyřmi lety vydalo nakladatelství Plus.

Kniha mísící dětské vzpomínky s dospělým pohledem hrdiny vyprávěla o dlouhé plavbě zaoceánského parníku a inspirovala ji cesta na podobné lodi, která Ondaatjeho jako chlapce kdysi dovezla z rodné Srí Lanky do Anglie.

Kromě Anglického pacienta a Stolu v koutě dosud v češtině vyšly čtyři další Ondaatjeho tituly: na Srí Lance se odehrávající román Anilin přízrak a próza V kůži lva, fiktivní memoár Máme to v rodině či nadžánrové Sebrané spisy Billyho Kida, líčící cestu tohoto amerického psance Novým Mexikem na konci 19. století.

Nejslavnějším Ondaatjeho dílem ale dodnes zůstává historický romantický román Anglický pacient, jejž autor vydal roku 1992. Právě za něj dostal prestižní Bookerovu cenu.

O pět let později podle knihy vznikl stejnojmenný film s herci Ralphem Fiennesem, Kristin Scott Thomasovou, Willemem Dafoem a Juliette Binocheovou, jenž obdržel devět cen Oscar.

Roku 1997 předlohu Anglického pacienta v překladu Evy Masnerové prvně vydalo nakladatelství Argo, dotisk následoval o deset let později.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist