Vítězné či dramaturgicky výrazné filmy z festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes nabídne akce Be2Can, která se uskuteční od středy 4. října do příštího úterý 10. října v pražských kinech Lucerna, Evald a Světozor.

Od 12. do 18. října se festival přemístí do Plzně, Ostravy, Olomouce a Zlína, uvedl Ivan Hronec, šéf pořádající společnosti Film Europe.

Součástí doprovodného programu budou přednášky věnované režisérovi Paolu Sorrentinovi, přednímu ruskému filmaři Andreji Zvjagincevovi či Rubenu Östlundovi, švédskému filmovému sociologovi a držiteli Zlaté palmy z Cannes.

Připraveny jsou debaty o životě s AIDS, současném Rusku či střetu klasické kinodistribuce s Netflixem, tedy placeným poskytovatelem filmů na internetu.

"Festival Be2Can bude mít poprvé vlastní porotu. Nechá promluvit talentované zástupce nejmladší generace filmařů, kteří vyberou nejlepší snímek z aktuální selekce," upozornil umělecký ředitel přehlídky Aleš Stuchlý.

Podle něj v porotě zasednou studenti pěti kateder FAMU, kteří byli v posledních dvou letech oceněni na Famufestu.

V kině Lucerna diváky čekají diskuse i profily osobností, v budově DAMU pak projekce filmů doplní odborné úvody a panelové diskuse.

Podle Aleše Stuchlého se ve filmovém programu objeví tři vítězné snímky z prestižních evropských festivalů, dvanáct titulů v hlavní sekci a další významné filmy loňských ročníků.

Z Cannes do českých kin doputuje například snímek 120 BPM režiséra a scenáristy Robina Campilla, Nemilovaní od režiséra Andreje Zvjaginceva, thriller Nikdys nebyl s Joaquinem Phoenixem a horor Zabití posvátného jelena s herci Nicole Kidmanovou a Colinem Farrellem.

Festival zakončí drama Fatiha Akina Odnikud s Dianou Krugerovou oceněnou za herecký výkon.

Z Berlinale již kina začala promítat romanci O těle a duši oceněnou Zlatým medvědem, benátský festival bude reprezentovat vítězný film Lava Diaze nazvaný Ta, která odešla.

Všech sedm snímků italského architekta obrazů Paola Sorrentina bude představeno v první české retrospektivě tohoto autora od 5. do 11. října v kině Světozor.

Limitovaná edice Be2Can Festival Pass zájemcům umožní přístup na dvě projekce denně v kině Lucerna a Světozor za zvýhodněnou cenu 980 korun. Festival Pass se prodává na webu Goout.cz.

Společnosti Artcam Films a Be2Can Distribution také nově začaly sdílet distribuční strategii i náklady, což jim umožňuje uvést na tuzemský trh umělecky hodnotné filmy. Prvním takovým titulem je právě prvotina francouzského režiséra Robina Campilla 120 BPM, která si odnesla Velkou cenu poroty z letošních Cannes.

Po projekcích v rámci festivalu Be2Can bude mít snímek distribuční premiéru 30. listopadu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist