Nobelova cena za literaturu bude udělena tento čtvrtek, nezvykle již den předtím, než Švédská akademie oznámí laureáta ceny za mír.

Britská sázková kancelář Ladbrokes, která na vítěze literární "Nobelovky" každoročně vypisuje kurzy, za favority tento rok považuje afrického spisovatele Ngugiho Wa Thiong'oa, Japonce Harukiho Murakamiho a Kanaďanku Margaret Atwoodovou.

Neobvyklé je, že v desítce nejsledovanějších autorů se nachází hned dva, které v dohledné době poznají Češi. Atwoodová tento měsíc přijede do Prahy, kde převezme Cenu Franze Kafky. U této příležitosti vystoupí přespříští středu 18. října v pražské Knihovně Václava Havla.

Další favorit, syrský básník Adonis, bude příští měsíc hostem Festivalu spisovatelů Praha. Představí se v sobotu 11. listopadu v Senátu, kde s ním bude diskutovat někdejší náměstek ministerstva zahraničí a současný český velvyslanec ve Francii Petr Drulák. O den později Adonise v Senátu čeká debata se třemi marockými autory a večerní čtení poezie.

Sázková kancelář Ladbrokes letos vysoké šance na získání Nobelovy ceny za literaturu přisuzuje také izraelskému romanopisci Amosi Ozovi či italskému spisovateli, překladateli a germanistovi Claudiu Magrisovi, který byl v Praze pro Cenu Franze Kafky vloni.

Bez šancí nejsou ani Španěl Javier Marias, americký prozaik Don DeLillo, Česko často navštěvující čínský spisovatel Jen Lien-kche či jihokorejský básník Ko Un.

Ve prospěch Syřana Adonise mluví mimo jiné to, že některý básník Nobelovu cenu za literaturu získal naposledy před šesti lety, kdy uspěl dnes již nežijící Švéd Tomas Tranströmer.

Margaret Atwoodové by akademici mohli dát přednost kvůli genderové rovnoprávnosti – když v roce 2012 cenu získal Číňan Mo Jen, následující rok padla volba na Kanaďanku Alice Munroovou. Roku 2014 uspěl Francouz Patrick Modiano, další rok tedy porota zvolila Světlanu Alexijevičovou. Po loňské ceně pro písničkáře Boba Dylana by podle této logiky nyní měla být řada opět na ženě.

Jenže Atwoodová by byla druhou kanadskou laureátkou ceny za uplynulých pět let, podobným krokům se Švédská akademie většinou vyhýbá. A navíc má autorka tento měsíc na Frankfurtském knižním veletrhu převzít Mírovou cenu německých knihkupců. V této souvislosti je krajně nepravděpodobné, že by ji Švédská akademie odměnila.

Největší favorité podle kanceláře Ladbrokes
Ngugi Wa Thiong'o 4:1
Haruki Murakami 5:1
Margaret Atwoodová 6:1
Amos Oz 10:1
Claudio Magris 10:1
Javier Marias 10:1
Adunis 12:1
Don DeLillo 14:1
Jen Lien-kche 14:1
Ko Un 16:1

Protože vloni cenu získal Američan Bob Dylan, letos se jen těžko dostane na jeho krajana Dona DeLilla.

Pokud by cenu získal keňský spisovatel Ngugi wa Thiong'o, stal by se jejím prvním africkým držitelem od roku 2003, kdy uspěl J. M. Coetzee.

Ovšem všechny spekulace letos mohou vyjít naprázdno. Vloni Švédská akademie cenu nezvykle přisoudila Bobu Dylanovi, jenž se literatuře věnuje jen okrajově a literární hodnotu mají texty jeho písní. Akademie tím zaskočila literární kritiky i samotné autory. Dylan se navíc cenu několik týdnů zdráhal převzít, učinil tak až po mnoha měsících a v soukromí. 

Členové Švédské akademie veřejně dávali najevo nespokojenost s tím, jak hudebník s přijetím ceny otálí. Proto někteří soudí, že letos akademie zapomene na experimenty a odmění básníka či spisovatele, tedy některého ze zástupců "tradiční literatury".

Z českých autorů se šance na získání Nobelovy ceny tradičně přisuzují jen Milanu Kunderovi žijícímu ve Francii. Letos sázková kancelář Ladbrokes v jeho úspěch věří o něco méně než v posledních letech, kurz na Kunderovo vítězství je momentálně 50:1.

Prakticky totožný se seznamem favoritů Ladbrokes je také seznam druhé britské sázové kanceláře Nicer Odds – ta dává o něco vyšší šance Syřanovi Adonisovi a Číňanovi Jen Lien-kchemu.

Nadnárodní sázková kancelář Unibet pak nejvyšší kurz vypsala na Harukiuho Murakamiho, Ngugiho Wa Thiong'oa a Amose Oze.

To, koho sázkové kanceláře tipují na favorita Nobelovy ceny za literaturu, začalo být skutečně relevantní před pěti lety, kdy pár desítek hodin před udělením ceny vylétl kurz na Číňana Mo Jena. Ten cenu posléze skutečně získal. Také v posledních letech ocenění dostávali autoři, na něž sázkové kanceláře vypisovaly vysoký kurz – mezi favority se objevovali všichni laureáti z posledních let včetně Boba Dylana.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist