Nobelovu cenu za literaturu získal dvaašedesátiletý britský spisovatel japonského původu Kazuo Ishiguro.

"V románech nesmírné emocionální síly odkryl hlubinu skrývající se pod naší domněnkou, že jsme spojeni s tímto světem," uvedla tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová, když cenu ve čtvrtek krátce po jedné hodině odpolední středoevropského času oznamovala.

Podle akademie je Ishiguro nejčastěji spojován s tématy jako paměť, čas či sebeklam. 

"Pokud smícháte Jane Austenovou s Franzem Kafkou, v podstatě vám vyjde Kazuo Ishiguro, jen musíte přidat ještě kapku Marcela Prousta," pokusila se autora vystihnout tajemnice Daniusová. "Pak je to nutné zamíchat, ale ne moc," dodala.

Předloni Nobelovu cenu obdržela Světlana Alexijevičová de facto za literaturu faktu, vloni ji získal písničkář Bob Dylan za své texty. Letošní ocenění pro Ishigura tak znamená návrat této ceny k hlavnímu literárnímu proudu, konstatovala agentura Reuters.

Ishigurovým nejznámějším dílem je jeho třetí román nazvaný Soumrak dne. V překladu Zdeny Pošvicové vyšel také v češtině. Autor za něj roku 1998 získal Bookerovu cenu, dle předlohy vznikl film s Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou.

Soumrak dne je napsán z pohledu stárnoucího majordoma, jenž v letech předcházejících druhé světové válce dohlíží na panství anglické familie. Podstatný je na knize zejména majordomův takřka romantický vztah k bývalé hospodyni panství, kterou se v průběhu knihy vydává navštívit.

Renomovaná literární kritička Mičiko Kakutani napsala, že v Soumraku dne autor vytvořil "přesný, dojemný portrét své adoptované vlasti a společenských proměn, jimiž prošla před druhou světovou válkou a po ní".

Dále čeští čtenáři z Ishigurových děl znají Nokturna: Pět příběhů o hudbě a soumraku, prózu Když jsme byli sirotci či román Neopouštěj mě z roku 2005. V tomto dystopickém díle Ishiguro zdánlivě vypráví o třech dětech, které vyrůstají na anglickém internátu. V průběhu sci-fi laděného příběhu však čtenář postupně zjišťuje, že realita je jiná.

Také román Neopouštěj mě byl roku 2010 zfilmován, režisér Mark Romanek do hlavních rolí obsadil herce Keiru Knightleyovou, Carey Mulliganovou či Andrewa Garfielda.

"Kazuo Ishiguro je obdivuhodný prozaik jak díky kvalitě svých děl, neboť jeho romány spojuje opatrná, přesná práce s jazykem, tak proto, že nikdy nenapíše dvakrát tentýž příběh, ba ani tentýž typ knihy," uvedl před časem deník New York Times.

Ishiguro již od 90. let minulého století patří mezi špičkové britské prozaiky, generačně je příbuzný například Ianu McEwanovi či Martinu Amisovi.

Narodil se v Japonsku, s rodiči se do Anglie přistěhoval, když mu bylo pět let. Jako jeden z prvních vystudoval kurzy tvůrčího psaní na University of East Anglia.

V titulech Malíř pomíjivého světa, který se odehrává v Japonsku krátce po druhé světové válce, a Soumrak dne nabídl přesvědčivý portrét totalitních režimů. Jemně nastínil, do jaké míry jejich vznik a fungování umožňuje alibistické, nevšímavé či smířlivé chování jednotlivce vůči bující mašinerii, napsaly před časem Hospodářské noviny.

Z obou knih prý plyne, že hlavní příčinou zla je podle Ishigura nedostatek osobní odvahy k tomu, aby se člověk postavil systému.

"Je to naprosto jedinečný spisovatel. Umí zasáhnout čtenářovy city a zároveň vzbudit jeho intelektuální zájem, jeho díla si vždy najdou četné publikum. Některé jeho knihy jsou náročnější a delší, ale obecně je to autor celosvětově velmi čtený," poznamenal Stephen Page, jenž Ishigurova díla vydává v anglickém nakladatelství Faber & Faber.

"Moc gratuluju svému starému příteli Ishovi, jehož díla zbožňuji a obdivuji od chvíle, kdy jsem poprvé četl A Pale View of Hills," ocenil laureáta britský spisovatel Salman Rushdie a zmínil vůbec první román, jímž Ishiguro v 80. letech debutoval. Do češtiny zatím A Pale View of Hills přeloženo nebylo.

"Kromě toho také Ishiguro hraje na kytaru a zpívá. Uhni, Dylane!" zažertoval Rushdie na účet loňského laureáta Nobelovy ceny za literaturu, zpěváka Boba Dylana.

Týden vyhlašování Nobelových cen letos začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství, v úterý pokračoval oceněním za fyziku a ve středu za chemii. V pátek se svět z norské metropole Osla dozví nejočekávanější jméno laureáta Nobelovy ceny za mír.

Příští pondělí bude ještě vyhlášena Nobelova cena za ekonomii.

Na vyznamenané kromě finanční částky devíti milionů švédských korun, což je v přepočtu 24,4 milionu korun, čeká také tradiční slavnostní ceremoniál. Ten se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist