Za rok touto dobou vyjde básnická sbírka, kterou kanadský hudebník a básník Leonard Cohen dokončil krátce před svou smrtí loni v listopadu.

Kanadské vydavatelství McClelland and Stewart náležící pod vydavatelský dům Random House chce publikaci pod názvem Plamen (The Flame) vydat 16. října 2018, jak oznámilo koncem tohoto týdne.

Knihu označuje za vynikající sbírku Cohenových posledních básní.

Dílo prý zároveň obsahuje výňatky z jeho poznámek, stejně jako kompletní texty jeho posledních tří alb a těch, které napsal pro album Blue Alert písničkářky a své přítelkyně řečené Anjani. Chybět v knize nebude ani autorova próza a doplňující ilustrace.

"V posledních měsících svého života měl Leonard jediný cíl: dokončit tuto knihu, která byla z velké části založena na jeho básních a neobvyklém výběru jeho poznámek," řekl Cohenův agent a správce umělcovy pozůstalosti Robert Kory.

Podle něj se Cohen v knize zamýšlí nad tím, "jak plamen a naše kultura málem vyhasly".

"Přestože se jeho zdraví postupně zhoršovalo, Leonard zemřel nečekaně. Ti z nás, kdo měli čest s ním být v této jeho pozdní etapě, viděli, že do konce v něm zářil jasný plamen," dodal Kory.

V loňském rozhovoru pro časopis New Yorker písničkář hovořil o tom, jak je v jeho povaze "nenechávat věci nedokončené" a kterak každý den ráno vstává, aby začal včas psát.

"Nepřipoutal jsem se k žádné duchovní strategii. To bych si netroufl. Ještě mám nějakou práci. Něco zbývá. Jsem připravený zemřít. Jen doufám, že to nebude nepříjemné. To je asi vše," vyprávěl Cohen v rozhovoru.

Leonard Cohen, který loni zemřel ve věku dvaaosmdesáti let, začínal jako básník. Sbírku nazvanou Let Us Compare Mythologies vydal v roce 1956, o pět let později následoval titul The Spice-Box of Earth a roku 1964 ještě Květiny pro Hitlera.

Postupně se však Cohen začal zaměřovat na hudbu. Roku 1966 se přestěhoval z Kanady do New Yorku a o rok později vydal první studiové album Songs of Leonard Cohen.

Vůbec poslední nahrávka You Want It Darker mu vyšla loni v říjnu, tedy o téměř půl století později. Kromě toho měl Cohen na kontě osm koncertních alb a pět kompilací.

Poslední básnickou sbírku za svého života Leonard Cohen vydal roku 2006, jmenovala se The Book of Longing. V českém překladu Miroslava Jindry ji o dva roky později publikovalo nakladatelství Argo.

Leonard Cohen zemřel loni 7. listopadu ve věku 82 let. Vedle Boba Dylana či Paula Simona byl jedním z písničkářů, jejichž sláva se zrodila v uvolněných 60. letech minulého století. Ovlivnil hned několik generací. Za to si vysloužil mimo jiné přijetí do Rockové síně slávy a udělení nejvyššího kanadského civilního řádu.