Hamburská státní opera a filharmonie prodloužila smlouvu se svým hudebním ředitelem Kentem Naganem. Pětašedesátiletý americký dirigent s japonskými kořeny tak ve funkci, kterou začal vykonávat roku 2015, vydrží až do roku 2025. Opera to oznámila koncem tohoto týdne.

V nynější sezoně Hamburská státní opera uvede mimo jiné novou inscenaci Beethovenovy jediné opery Fidelio, Wagnerova Parsifala či Monteverdiho operu Odysseův návrat do vlasti.

Ta bude mít premiéru v neděli 29. října a u příležitosti 450. výročí narození tohoto významného renesančního skladatele ji v Hamburku nastuduje Václav Luks, vedoucí českého barokního orchestru Collegium 1704. Inscenaci režíruje sedmašedesátiletý Willy Decker.

Kent Nagano již má za sebou účinkování s Vídeňskou a Newyorskou filharmonií či s Berlínskými filharmoniky. Získal tři ceny Grammy – za nahrávku Prokofjevovy pohádky Péťa a vlk pořízenou s Ruským národním orchestrem, za záznam opery současné finské skladatelky Kaiji Saariaho zvané Láska na dálku s Německým symfonickým orchestrem v Berlíně a za Busoniho Doktora Fausta natočeného s Národní operou ve francouzském Lyonu.

Nagano působil u orchestrů v kanadském Montrealu, kde zažil otevření nové koncertní síně, či švédském Göteborgu. Byl také hudebním ředitelem Losangeleské opery, symfonického orchestru v americkém Berkeley, Hallé Orchestra v britském Manchesteru či hudebním ředitelem Národní opery ve francouzském Lyonu.

Natáčel pro společnosti Sony Classical, Teldec, Pentatone, Deutsche Grammophon či Erato, s níž měl dlouholetý exkluzivní kontrakt.

Češi dirigenta Nagana poznali v únoru 2000, kdy s Českou filharmonií uvedl desetiminutovou skladbu maďarského autora Györgyho Kurtága zvanou Stéla, Mozartův Koncert c moll pro klavír a orchestr a Brucknerovu Šestou.

Před čtyřmi lety se Nagano do Prahy vrátil a opět s Českou filharmonií nastudoval Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány Bohuslava Martinů a Symfonii č. 9 Antona Brucknera přezdívanou Nedokončená.

Právě kvůli tomuto angažmá a spokojenosti orchestru se v posledních měsících spekulovalo, zda se právě Nagano po smrti Jiřího Bělohlávka nestane příštím šéfdirigentem České filharmonie. To však nynější prodloužení smlouvy v Hamburku vylučuje.

Než přišel do Hamburku, Nagano v letech 2006 až 2013 vykonával roli hudebního ředitele v Bavorské státní opeře. Významný evropský operní dům sídlící v Mnichově během těchto let uvedl nové inscenace Straussovy opery Ariadna na Naxu, Vojceka od Albana Berga, Čajkovského Evžena Oněgina či Wagnerova cyklu Prsten Nibelungův.

Nagano také s orchestrem Bavorské státní opery vystupoval po Evropě i Japonsku a natočil Brucknerovu Čtvrtou, Sedmou a Osmou.