Jeden z tuzemských průkopníků graffiti vystupující pod přezdívkou Pasta Oner nově vystavuje v pražské galerii DSC, dříve známé jako Dvorak Sec Contemporary.
Do galerií osmatřicetiletý pouliční umělec přešel už dávno a věnuje se především tradičnímu závěsnému obrazu či objektům. Některé z nich vznikly přímo pro výstavu, která pod názvem Art is Truth potrvá do 9. listopadu.
Počátkem 90. let měl Pasta Oner kvůli vytváření graffiti na panelácích konflikty s policií.
Dnes ale vitráž vytvořená podle jeho návrhu zdobí Palác Lucerna a zakoupit lze mnoho produktů s jeho návrhy – od lahví na vodu přes návleky na mobilní telefon a ponožky až po luxusní aroma lampu.
Od roku 2003 výtvarník vystavuje v tradičních galerijních prostorech, hrál ve filmu Gympl (2007), kde maloval přes noc na metro, a k pokračování Gymplu s názvem Vejška (2014) dokonce s Tomášem Vorlem napsal scénář. Graffiti se dnes věnuje už jen minimálně.
"Název Art is Truth vnímám jako tvrzení, že umění dokáže skvěle odrážet realitu, často dost nepříjemnou, a ukazovat ji ve světle a formě, před kterou normálně zavíráme oči. Divák skrze umění unese hodně," uvedl Pasta Oner o současné výstavě.
V Praze vystavuje průkopník graffiti Pasta Oner, světelnou krychlí znázorňuje křesťanství a islám
Na ní návštěvníci uvidí třeba velkou světelnou krychli s názvem Mandala, kterou autor sestavil z 25 různých podob křesťanského a islámského náboženství.
Pasta Oner říká, že ho baví sledovat tenkou hranici mezi náboženskou vírou a tím, co je světské. "Označení světský v užším slova smyslu označuje někoho, kdo takzvaně zůstává před chrámem, aniž by do něho vstoupil, což ovšem nepopírá jeho víru," říká.
Hlavním hlediskem pro výběr jeho témat – čerpajících nejen z popkulturního světa – je prý život jako takový a kontrasty, jež přináší.
V díle Pasty Onera se prolínají principy vysokého a nízkého, svátečního a všedního a také reality a fikce.
Na výstavě v DSC Gallery je k vidění třeba figurální soubor, v němž se prolínají skutečné postavy mafiánů s těmi vymyšlenými. Návštěvníci tu najdou Pabla Escobara i filmového Tonyho Montanu, kterého ztvárnil Al Pacino.
"V multimediální době jsme zahlceni obrazem a přestáváme rozlišovat, co je reálné. Obdivujeme záporné hrdiny a fandíme jim ve filmu, přitom si nevšimneme, že to samé děláme v reálném životě. I gangster touží po společenském uznání a někdy i popularitě," dodává Pasta Oner.
V Praze vystavuje průkopník graffiti Pasta Oner, světelnou krychlí znázorňuje křesťanství a islám
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist