Kanaďanka Margaret Atwoodová či Američané Dan Brown a Nicholas Sparks patří k hvězdám Frankfurtského knižního veletrhu, který začne tento týden. Očekává se, že během pěti dnů přivítá 270 tisíc návštěvníků.
Agentura AFP píše, že nejstarší literární akce svého druhu na světě se letos snaží oslovit generaci čtenářů uvyklých životu na sociálních sítích. Pořadatelé kladou důraz zejména na živou literaturu, tedy na setkání se slavnými autory.
Čestným hostem veletrhu je tentokrát Francie – akci tak v úterý spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou zahájí francouzský prezident Emmanuel Macron. Doprovodí jej delegace tamních spisovatelů.
Vloni se veletrh zaměřil na to, jak mohou nakladatelé pracovat s novými technologiemi typu 3D tisku či virtuální reality. Letos se organizátoři podle agentury AFP vrací k základům a kladou důraz na spisovatele a jejich čtenáře.
"Čtenáři mají chuť vidět své autory, poznat je naživo," uvedla mluvčí veletrhu Katja Boehneová, podle níž jsou dnes knihy živější než kdykoliv dříve a na vybrané spisovatele se stojí fronty skoro jako na popových koncertech.
Jednou z nejvyhledávanějších autorek veletrhu bude jistě Kanaďanka Margaret Atwoodová, o níž bylo v uplynulých týdnech slyšet v souvislosti s Nobelovou cenou za literaturu. Atwoodová ji nakonec nezískala, přesto si dál užívá zvýšenou vlnu zájmu o svou osobu především díky nedávné seriálové adaptaci dystopického románu Příběh služebnice.
Na veletrhu ve Frankfurtu letos autorka za své celoživotní dílo převezme prestižní Mírovou cenu německých knihkupců. Hned nadcházející týden pak zamíří do Prahy, kde se s ní čtenáři budou moci setkat ve středu 18. října v Knihovně Václava Havla.
It's now official: German Chancellor Angela Merkel and French President @EmmanuelMacron will open the Frankfurter Buchmesse #fbm17
— FrankfurterBuchmesse (@Book_Fair) October 5, 2017
Agentura AFP z programu frankfurtského veletrhu upozorňuje na amerického autora romantických próz Nicholase Sparkse – jeho prózy jako Zápisník jedné lásky nebo Vzkaz v láhvi ostatně díky nakladatelství Ikar znají rovněž čeští čtenáři.
Dalšími hvězdami veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem budou britský autor historických thrillerů Ken Follett, irská prozaička Cecelia Ahernová či anglická rodačka Paula Hawkinsová, autorka bestselleru Dívka ve vlaku.
O zřejmě nejmasovější akci veletrhu se nadcházející sobotu v sálu pro 1800 lidí postará Američan Dan Brown. Autor komerčně úspěšné Šifry mistra Leonarda v Německu představí svůj nový román Origin. Ten v českém překladu Michaly Markové a Davida Petrů pod názvem Počátek příští rok v únoru vydá nakladatelství Argo.
Brown se v novince vrací k postavě harvardského profesora symbologie a náboženské ikonologie Roberta Langdona. Na začátku románu profesor přijíždí do pobočky Guggenheimova muzea ve španělském Bilbau, aby se zde účastnil odhalení objevu, jenž má navždy změnit tvář vědy.
"Akce jako tu s Danem Brownem, která přiláká téměř 2000 diváků, jsme dříve dělat nemohli," podotkl ředitel veletrhu Juergen Boos, podle nějž se chce Frankfurtský knižní veletrh v dalších letech "masivně rozvíjet" tímto směrem.
"Knižní trh jednoduše musí myslet na to, jak vypadá, musí dbát na to, aby měl nablýskanou image," míní ředitel.
Vstupenka na autorské čtení Dana Browna ve Frankfurtu bude stát téměř 25 eur, v přepočtu okolo 650 českých korun.
Čestný host Francie do Frankfurtu přiveze zhruba 180 spisovatelů v čele s provokatérem Michelem Houellebecqem, prozaikem Édouardem Louisem, oceňovaným konžským autorem Alainem Mabanckouem či Maročankou Leilou Slimaniovou.
Agentura AFP odhaduje, že letošní veletrh bude silně politický – a to nejen díky slavnostnímu zahájení za účasti kancléřky Merkelové a prezidenta Macrona, kteří po nedávných volbách ve svých zemích chtějí využít současné situace a prosadit reformy Evropské unie.
Tento týden se ve Frankfurtu uskuteční několik akcí upozorňujících na porušování svobody slova v Turecku. Tam bylo v uplynulých měsících zadrženo hned několik německých občanů. Incidenty silně poznamenaly turecko-německé vztahy.
Jedním z hostů veletrhu bude například Can Dundar, bývalý šéfredaktor tureckého opozičního deníku Cumhuriyet, jenž nyní ve své rodné zemi čelí obžalobě.
Pod hashtagem #Freedeniz také veletrh na sociálních sítích podpoří Denize Yücela, německo-tureckého dopisovatele německého listu Die Welt, jenž je v Turecku nyní ve vazbě.
We proudly present:📢Sa.14.10. #FreeDeniz-Lesung @Book_Fair: Wir wollen das Meer sehen - Deniz’i görmek istiyoruz.https://t.co/8w8wtM6Ys3 pic.twitter.com/m34pJ5CvzA
— Free Deniz Yücel (@FreeDenizYuecel) October 6, 2017
Českou republiku budou ve Frankfurtu nad Mohanem zastupovat literární historik Martin Putna či spisovatel Jáchym Topol. Jak napsala agentura ČTK, národní stánek letos opět zajišťuje Moravská zemská knihovna v Brně.
Hlavními tématy stánku budou Charta 77 a český underground. Kromě Putny a Topola mají ve Frankfurtu účinkovat také spisovatel Eugen Brikcius nebo editor a překladatel undergroundových textů Martin Machovec.
"V Chartě fungovalo něco fantastického, a to vzájemnost. Tlakem doby a režimu tam spolu pracovali například evangelíci, exkomunisti, dlouhovlasí hipíci, takže lidé, kteří by spolu normálně nekomunikovali," uvedl signatář Charty 77 Jáchym Topol.
Solidaritu a lidskou i tvůrčí svobodu vyzdvihuje další ze signatářů, spisovatel a filozof Eugen Brikcius. "Charta byla spojena s přátelstvím a solidaritou, a to nejen v rámci svobody vnitřní. Já s přáteli jsme chtěli potvrdit i tu vnější občanskou svobodu včetně umělecké," uvedl Brikcius.
Český stánek na ploše 120 metrů čtverečních představí také tuzemské knižní novinky a produkci dvacítky vybraných nakladatelů. Mezi vystavovanými tituly bude například Jezero od Biancy Bellové, jež letos získalo cenu Magnesia Litera.
Kulturní program na českém stánku začne jeho slavnostním otevřením v pátek 13. října. Následující den se uskuteční diskuse s českými představiteli.
Minulý rok byla hlavním tématem českých reprezentantů osobnost dramatika, disidenta a prezidenta Václava Havla.
Frankfurtský knižní veletrh je největší akcí svého druhu na světě, každoročně se jej účastní zhruba 7000 vystavovatelů z více než 100 zemí. Historie veletrhu sahá až do středověku – první obdobné setkání se uskutečnilo krátce poté, co Johannes Gutenberg v 15. století vynalezl knihtisk. První ročník veletrhu zhruba v současné podobě se uskutečnil v září 1949.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist