Krása je všude
Centre Pompidou, Méty, Francie
Výstava potrvá do 30. října 2017.
Podzimní výstavní sezona zažívá jeden ze svých vrcholů severně od Paříže ve městě Méty, kde sídlí pobočka proslulého Centre Pompidou. Budova jako od Kaplického, jejíž střecha připomíná jeho chobotnici, hostí velkolepou výstavu Fernanda Légera.
Retrospektiva proslulého modernisty má název Krása je všude. Autoři výstavy si jej půjčili z malířova citátu, který zní: "Krása není určená. Krása je všude, v pánvích zavěšených na bílé stěně kuchyně, stejně jako v muzeu."
Přehlídka sestavená z mnoha zápůjček z veřejných i soukromých sbírek zachycuje nejen Légerovy kubistické a figurální malby, jež vznikaly v rozmezí padesáti let. Mapuje i jeho knižní ilustrace, scénografické návrhy, nástěnné malby, fotomontáže či filmové experimenty. Výstava v Centre Pompidou-Metz potrvá do 30. října.
Umělkyně a surrealismus
Picassovo muzeum, Malaga, Španělsko
Výstava začíná toto úterý, potrvá do 28. ledna 2018.
Picassovo muzeum ve španělské Malaze chystá velkou přehlídku prací prvních surrealistek. Avantgardní styl přitahoval sebevědomé umělkyně, které se nenechaly odradit nezájmem, či přímo pohrdáním patriarchální společnosti.
Na výstavě nazvané We Are Completely Free. Women Artists and Surrealism (Jsme úplně svobodné. Umělkyně a surrealismus) bude zastoupena i česká surrealistka Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová. Její malby se ocitnou ve společnosti děl Fridy Kahlo, Meret Oppenheimové či Dory Maarové.
Výstava nabídne více než sto nezřídka erotických maleb, kreseb, soch, koláží a fotografií.
Česká secese v Terstu
Galerie Scuderie e Museo Storico, Miramare, Terst, Itálie
Výstava potrvá do 7. ledna 2018.
Velkou přehlídku secesního, především českého umění vystavuje galerie Scuderie e Museo Storico na zámku Miramare v Terstu. Ze sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze ji pro Italy připravil tým českých kurátorů.
Mezi nejcennější exponáty výstavy patří plakát Medea, který vytvořil Alfons Mucha v roce 1898 pro pařížskou herečku Sarah Bernhardtovou, nebo pět listů z jeho souboru Le Pater (Otčenáš). Od Jana Preislera tu jsou obrazy Jaro a Podzim z roku 1899, prezentovaný secesní nábytek pochází například od architektů Jana Kotěry nebo Josefa Gočára.
Významný je také plakát k první výstavě vídeňských secesionistů v roce 1898 od Gustava Klimta. Výstava dvou stovek uměleckých i užitných děl potrvá do 7. ledna 2018.
Raffaelovo napětí
Albertina, Vídeň, Rakousko
Výstava potrvá do 7. ledna 2018.
Jedinečný styl starého mistra Raffaela Santiho, který je připomínán se stejným obdivem jako jeho souputníci Leonardo da Vinci a Michelangelo, prozkoumá rozsáhlá výstava galerie Albertina ve Vídni.
Pro Raffaleovy obrazy je typické napětí mezi naturalistickým zobrazením postav a jejich idealizací. Vídeňská přehlídka, která staví na mnoha mezinárodních zápůjčkách, slibuje hodně nových poznatků. Kromě sedmnácti obrazů bude v Albertině vystaveno také 130 kreseb ze všech období malířovy tvorby.
Středoevropská šlechta
Valdštejnská jízdárna, Praha
Výstava začne 3. listopadu, potrvá do 25. února 2018.
Umění a životní styl vysoké šlechty ve střední Evropě na konci 16. století přiblíží velkolepá výstava Národní galerie v Praze ve Valdštejnské jízdárně nazvaná Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský.
Zaměří se na renesanční vladaře a mecenáše působícího mezi Prahou a Innsbruckem a ukáže více než tři stovky exponátů různého druhu: malby, vzácné předměty uměleckého řemesla, renesanční zbroje, cenné listiny včetně vlastnoručního dopisu arcivévody a také přírodniny. Chybět nebudou ani kuriozity z arcivévodovy sbírky nebo předměty jeho osobní potřeby.
Výstava připomene výročí 470 let, kdy Ferdinand II., syn českého krále Ferdinanda I., přijel do Čech, kde nechal například vybudovat letohrádek Hvězda.
Deník Pavla Baňky
Dům fotografie, Praha
Výstava začíná toto úterý, potrvá do 7. ledna 2018.
Dosud nepředstavené fotografické cykly Pavla Baňky má ukázat velká autorova výstava v pražském Domu fotografie nazvaná Blízkost. Portrétní snímky se silným sociálním podtextem vznikaly od konce 70. let do současnosti.
Baňka je známý jako všestranný fotograf, který nachází smysl také v nejobyčejnějších věcech, včetně pohozených odpadků nebo vypínačů na stěnách. Výstava ale bude vycházet z jeho osobního fotografického deníku. Především portrétů autorovy celoživotní partnerky, sochařky a malířky Jindry Vikové.
Ve skupinových portrétech Baňka zaznamenává "lidskou rodinu". Například soubor Matky a dcery vznikal v Česku, Polsku, USA a v Číně. Baňkovu přehlídku pořádá Galerie hlavního města Prahy.
Stano Filko v Praze
Galerie Pro Arte, Praha
Výstava začne 8. listopadu, potrvá do 5. prosince.
Kdo nestihl letošní retrospektivu legendárního slovenského konceptualisty Stana Filka v bratislavské Kunsthalle, může se s jeho dílem setkat na výstavě v pražské galerii Pro Arte. Od 8. listopadu tam budou vystaveny Filkovy práce z jeho newyorského exilu z počátku 80. let.
S dílem radikálního avantgardisty, který zemřel před dvěma lety ve věku osmasedmdesáti let, povede umělecký dialog Rudolf Samohejl, jenž v galerii přichystá prostorovou intervenci.
Klimtův loutkový svět
Galerie GASK, Kutná Hora
Výstava začne 12. listopadu 2017, potrvá do 18. února 2018.
V "repertoáru" Galerie středočeského kraje v Kutné Hoře, která se jinak věnuje modernímu a současnému umění, bude tato výstava výjimkou. Představí práci animátora Aurela Klimta a jeho kolegů: výtvarníka Martina Velíška a scénografa Františka Liptáka.
Galerie známá pod zkratkou GASK tím naplní i své regionální poslání − Klimt žije a pracuje v Malešově nedaleko Kutné Hory. Tam ale vznikají projekty světového formátu. Nejnovější Klimtův loutkový snímek Lajka, jehož výtvarnému zpracování bude výstava věnovaná především, přijde do kin krátce před vernisáží.
GASK kromě Lajky připomene také tři jiné projekty studia Zvon: Lajka, Čchin a Gagarin, O kouzelném zvonu a Maškin zabil Koškina. Pro výstavu autoři připraví speciální práce: například zvětšené figuríny filmové Lajky a kosmonauta či raketu v "nadživotní velikosti". Přehlídka se bude jmenovat Loutkový svět Aurela Klimta / Od filmu k divadlu a zpět.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist