Film Blade Runner 2049 zažil depresivní debutový víkend. Z projekcí ve 4058 severoamerických biografech dle odhadů utržil jen 31,5 milionu dolarů.

Čísla z nedělního večera tak rozptýlila naděje, které zábavní průmysl upínal k pokračování této sci-fi klasiky. Novému Blade Runnerovi analytici předvídali tržby mezi 45 a 50 miliony dolarů, jde tak o jedno z největších zklamání roku. Tím spíš, že snímek ve světě získal převážně výtečné recenze, vstupenky se dobře prodávaly dopředu – a nadto se čekalo, že do kin přijdou pamětníci prvního dílu z roku 1982.

Místo toho však pokračování během čtvrteční předpremiéry a v páteční první dej projekcí utržilo pouhých 12,7 milionu dolarů. V sobotu tržby klesly o 11 procent na 11,4 milionu. Nedělní čísla ještě nesou sečtená, odhady hovoří o částce 7,4 milionu.

Jedním z důvodů, proč film nesplnil očekávání, je zřejmě jeho dlouhá stopáž 163 minut. Ta omezuje, kolikrát mohou biografy nového Blade Runnera za den promítat. Stejně tak ovšem snímek oslovil výrazně méně mladých diváků, než kolik studio předpokládalo.

"Většina nadšených a loajálních fanoušků Blade Runnera byla starších 25 let a šlo převážně o muže. Filmu sice pomohli na první místo tabulky návštěvnosti, avšak příliš dlouhá stopáž a nízký zájem žen snímku nedovolily naplnit původní odhady," konstatoval Paul Dergarabedian, analytik společnosti ComScore.

Dle průzkumu firmy PostTrack na film z více než 50 procent chodili muži starší 25 let. Žen starších 25 let bylo 27 procent, mužů mladších 25 let jen 15 procent, a žen mladších 25 let dokonce jen 8 procent.

Muži snímek ve výstupních průzkumech společnosti ComScore ohodnotili známkou A, tedy nejlepší možnou, zatímco ženy druhým nejvyšším hodnocením B.

V USA nového Blade Runnera, v němž účinkují herci Ryan Gosling a Harrison Ford, distribuuje společnost Warner Bros. ve spolupráci s Alcon Entertainment. Ta film spolu se Sony zaplatila, kvůli trikovým scénám se rozpočet vyšplhal někam ke 150 až 155 milionům dolarů.

Pokračování sci-fi, které se odehrává v temném roce 2049 a kde Ryan Gosling hraje policejního důstojníka pátrajícího po robotech zvaných replikanti, natočil režisér Denis Villeneuve.

Prezident americké distribuce Warner Bros. Jeff Goldstein přiznává, že na menších a středně velkých trzích, zejména na jihu a středozápadě USA, Blade Runner 2049 propadl. Nižší návštěvnost Goldstein přičítá mimo jiné paralelně probíhajícím utkáním play-off americké baseballové ligy.

"Na největších trzích se nám vedlo dobře," konstatoval Goldstein. "Alcon a Denis natočili úžasný film. Ale přišlo méně lidí, než jsme čekali," pokrčil rameny.

Server Deadline.com neúspěch nového Blade Runnera přirovnává k dalšímu sci-fi zklamání letošního roku, jímž byl Vetřelec: Covenant. Také ten za debutový víkend utržil pouze 36 milionů dolarů.

Deadline.com píše, že není jasné, kolik musí nový Blade Runner utržit, aby se zaplatil. Zdroje blízké štábu hovoří o částce 400 milionů dolarů, ta je ale podle serveru vysoce nadsazená – snímek se natáčel relativně levně v Maďarsku, a autoři prý dokonce ani nevyčerpali celý rozpočet.

Server tak odhaduje, že Blade Runner 2049 začne vydělávat už ve chvíli, kdy překročí tržby 170 milionů. K tomu však má zatím daleko. Zachránit ho může případný úspěch na asijských trzích.

Deadline.com svoji analýzu končí konstatováním, že nového Blade Runnera možná stihne osud původního filmu – také ten při uvedení v kinech propadl a teprve později začal po světě získávat oddané ctitele. Pomoci by novému Blade Runnerovi 2049 mohl také případný úspěch na cenách Zlaté glóby či Oscar, dodává Deadline.com.

Na druhém místě tabulky návštěvnosti severoamerických kin o víkendu skončilo drama o přežití Hora mezi námi, které společnost Fox natočila s herci Idrisem Elbou a Kate Winsletovou. Také tento snímek skončil mírně za očekáváním, utržil 10,1 milionu dolarů z projekcí v 3088 kinech.

Film natočený dle románu Charlese Martina vypráví o chirurgovi a novinářce, kteří se po pádu letadla ocitnou sami v divočině. Recenze snímek hodnotí vlažně, na webu RottenTomatoes.com má průměrné skóre 46 procent.

Na třetím místě tabulky návštěvnosti skončil animovaný Můj malý Pony: Přátelství je magické s tržbami 8,8 milionu dolarů z 2528 kinech, což je o trochu více, než kolik tušili analytici. Film inspirovaný řadou hraček společnosti Hasbro a stejnojmenným televizním seriálem v americké verzi nadabovali herci Emily Bluntová, Kristin Chenowethová, americká rodačka Uzo Aduba a australská zpěvačka Sia.

Do čtveřice nejnavštěvovanějších filmů v USA se pátý týden po sobě vešel horor nazvaný To, jejž společnost New Line natočila dle románu Stephena Kinga. Film s odhadovaným rozpočtem 35 milionů dolarů za uplynulý víkend utržil 9,6 milionu dolarů z 3197 kin.

Celkově už má horor To v USA na kontě 305 milionů dolarů, dalších 298,8 milionu utržil v zahraničí.

O páté místo tabulky návštěvnosti zápasí parodický akční film Kingsman: Zlatý kruh a drama Barry Seal: Nebeský gauner, oba tituly zřejmě utržily okolo 8,1 milionu dolarů.

Na dalších příčkách následují film LEGO Ninjago od studia Warner Bros. s 6,8 milionu a historické drama Viktorie a Abdul společnosti Focus Features, které v 732 kinech utržilo 4,1 milionu dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist