Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron slavnostně zahájili 69. ročník knižního veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Pořadatelé odhadují, že do neděle jej navštíví až 300 tisíc lidí.
Letošní veletrh se nese ve znamení Francie a frankofonní literatury, mottem celé akce je dvojjazyčný slogan Francfort en francais – Frankfurt auf französisch.
Představí se zhruba 180 autorek a autorů, kteří píší ve francouzštině, včetně například Michela Houellebecqa či nositele Nobelovy ceny za literaturu Jeana-Marie Gustava Le Clézia.
Protože je Francie čestným hostem veletrhu, slavnostního zahájení se zúčastnil i prezident Macron. Ve svém projevu zdůraznil význam kultury pro Evropu a řekl, že "jazyk si udržuje totožnost skrze interakci s dalšími jazyky".
Francouzský prezident uvedl, že bez kultury by neexistovala žádná Evropa a že "knihy jsou naší nejlepší zbraní".
Podle Macrona je kniha nejcennějším a nejsilnějším předmětem, jejž lidstvo má.
Prezident apeloval na to, aby se Evropané mohli volně pohybovat mezi jednotlivými zeměmi a aby hovořili více jazyky. Mluvil také o evropských univerzitách, které mají upevňovat společné kořeny evropských národů a pestrost starého kontinentu.
Merkelová zase hovořila o tom, že se Německo a Francie právě kulturou vždy vzájemně obohacovaly, byť jejich vztahy v minulosti prošly těžkými zkouškami.
"O kolik by Německo bylo chudší bez vlivu francouzské kultury a o kolik by byla Francie chudší bez Německa?" ptala se Merkelová. Dodala, že spisovatelé mohou stavět mosty a vytvářet myšlenky.
"Potřebujeme, aby z literatury vycházely intelektuální a tvůrčí impulzy. Knihy nás vyzývají k tomu, abychom snili, a rozšiřují naše obzory," uvedla kancléřka.
Ve svém projevu dále zmínila francouzské hugenoty, tedy pronásledované protestanty, kteří kdysi uprchli do Berlína, či skutečnost, že německý romantický básník Heinrich Heine žil v 19. století převážně v Paříži.
Německá ministryně kultury Monika Grüttersová při zahájení konstatovala, že Frankfurtský knižní veletrh se snaží být protiváhou "pravicových populistických tendencí v některých částech Evropy". Veletrh podle ministryně podporuje pluralitu, otevřenost a toleranci.
Podle německé Deutsche Welle je letošní veletrh silně politický. Ředitel celé akce Juergen Boos při zahájení apeloval na vydavatele, aby se svými knihami pokusili zastavit šíření strachu a nenávisti.
"Frankfurtský knižní veletrh na jedno místo soustředí lidi, kteří vyznávají nejrůznější názory," uvedl.
Rovněž významný literární agent Andrew Wylie při zahájení mluvil o tom, že knižní trh může v dobách vzrůstajícího nacionalismu přispět k větší názorové pestrosti.
"Autokrati a autokratické společnosti jsou odsouzené k zániku. Lidé chtějí víc. Zajímají je různé úhly pohledu, protože takový je svět, takové je lidstvo," poznamenal Wylie.
Ve svém projevu zmínil spisovatele Karla Oveho Knausgarda, jenž píše o mikrokosmu své rodiny v Norsku, nigerijskou autorku Chimamandu Adichie reflektující život emigrantky v USA, britsko-indického autora Salmana Rushdieho či mladého Édouarda Louise píšícího o tom, jaké je vyrůstat jako homosexuál na francouzském venkově. "Tito autoři nepíší všichni o tomtéž. Každý vidí život jinak," zdůraznil Wylie.
Ve Frankfurtu bude vedle Francie zastoupeno i dalších více než 100 zemí, z nichž přijede asi 7300 vystavovatelů. Dorazí též stovky literárních agentů.
Hlavním tématem českého stánku bude Charta 77 a underground. Česko mají na veletrhu zastupovat například literární historik Martin Putna, spisovatel Jáchym Topol nebo editor a překladatel undergroundových textů Martin Machovec.
Stejně jako loni se také letos veletrh zaměří na moderní technologie, včetně virtuální reality nebo umělé inteligence. V části nazvané The Arts+ se má mimo jiné pohybovat robot, který bude samostatně psát krátké manifesty a rozdávat je návštěvníkům.
"Je vlastně jedno, jestli knihy čtete, nebo je konzumujete očima či ušima," říká ředitel veletrhu Juergen Boos o stále větším důrazu Frankfurtského knižního veletrhu na moderní technologie.
Na desítkách doprovodných diskusí se bude debatovat například o falešných zprávách, svobodě slova, současných konfliktech, migraci nebo o budoucnosti Evropské unie.
Od úterý do pátku je veletrh přístupný literárním agentům, vydavatelům a dalším profesionálům z oboru. O víkendu 14. a 15. října se brány otevřou i veřejnosti. Denní vstupné přijde na 19 eur, což je v přepočtu zhruba 492 korun.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist