Japonská choreografka Jošiko Čuma pro Prahu přichystala vystoupení s několika profesionály a desítkami zájemců z řad veřejnosti. Společně rozpohybují dílo čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje ve Veletržním paláci věnované uprchlíkům.

Jeho Zákon cesty, tedy obří gumový člun plný uprchlíků bez tváře, je v objektu Národní galerie umístěn od března.

Performance nazvaná Secret Journey, která chce prostřednictvím pohybu přinést novou perspektivu vnímání díla, se odehraje tuto sobotu 14. října. Konat se bude celý den od 10 do 18 hodin, vrcholit by měla okolo 16. hodiny.

K pěti profesionálům, jimiž jsou Kateřina Szymanski, Hana Turečková Polanská, Michal Wróblewski, Vojtěch Hříbek a Jorge Rodolfo de Hoyos, se přidá více než sedm desítek dobrovolníků.

"Performery z řad veřejnosti jsme oslovovali přes sociální sítě a přímou komunikací s různými institucemi, zejména školami. Do performance se tak zapojí například skupina studentů z Konzervatoře Duncan centre," uvedla Michaela Nováková z Centra choreografického rozvoje SE.S.TA, které akci spolu s choreografkou připravuje.

Zájemců se přes náročnost časovou i fyzickou přihlásilo tolik, že počet účastníků možná přesáhne i zamýšlených 80.

Návštěvníci instalace v sobotu ve Veletržním paláci nebudou usazeni na místa, lze kdykoliv přijít i odejít a pohybovat se volně tak, jak jsou v galerii zvyklí.

"Performance bude uvedena pouze jednou jako unikátní spojení dvou umělců, kteří do své tvorby promítají osobní zážitky, zkušenosti a pocity způsobem, jenž láká publikum po celém světě," doplnila Michaela Nováková.

Jošiko Čuma je japonská tanečnice, choreografka a aktivistka žijící ve Spojených státech. Přes dvacet let ve svém oboru reflektuje společenská témata.

Potřebné zkušenosti ke své tvorbě má ze života v Americe i ze zemí, kam opakovaně jezdí a zabývá se místními politickými a kulturními poměry – například z palestinských území, z Afghánistánu, Jordánska či Egypta. Za své inspirační zdroje označuje americkou televizi a popkulturu, minimalistickou hudbu či básníka Allena Ginsberga.