Bůh nepřežije technologický pokrok, míní americký spisovatel Dan Brown. Věří však, že vědecký vývoj by lidi mohl jednou spojit v jakémsi kolektivním povědomí, jež zaplní právě prázdné místo po náboženství.

Brown to podle agentury AFP řekl na právě probíhajícím Frankfurtském knižním veletrhu. Do Německa přijel propagovat svůj nový román Počátek, který v českém překladu vyjde zkraje příštího roku.

Jde již o Brownovu pátou knihu v hlavní roli s harvardským profesorem symbologie Robertem Langdonem, jenž prvně účinkoval v autorově bestselleru Šifra mistra Leonarda. Ten zpochybňoval právě začátky křesťanství. Kniha se zabývala údajným spiknutím katolické církve, která zajatila, že Ježíš měl dítě s Marií.

K sepsání nové prózy Počátek prý Dana Browna přiměla otázka, zda náboženství přežije vědecký vývoj. Kvůli němu si dnes lidé kladou otázky, jimiž se dosud nikdy nemuseli zabývat, tvrdí romanopisec.

"Je naivní, jestliže si dnes myslíme, že naši současní bohové přežijí a stále tu s námi budou za sto let?" ptal se ve Frankfurtu třiapadesátiletý spisovatel, přesvědčený, že "historicky vzato žádný bůh nepřežil vědecký vývoj, božstva se vyvíjela".

Brownův nový román Počátek se odehrává ve španělském Bilbau. Na začátku profesor Langdon přijíždí do místní pobočky Guggenheimova muzea na avizovanou akci samotářského miliardáře a futuristy, jenž chce "navždy změnit tvář vědy".

Události se rychle dají do pohybu a Langdona přimějí navštívit historická místa ve Španělsku včetně Barcelony, hlavního města severského regionu Katalánska, jenž se v uplynulých týdnech stal středem konfliktu o vyhlášení nezávislosti.

Dan Brown, který ve španělské Seville studoval dějiny umění, ve Frankfurtu vyjádřil obavu i pochopení pro obě strany současného sporu.

"Miluji Katalánsko. Miluji ale také Španělsko a doufám, že společně najdou řešení. Ta situace je nešťastná, ale příznačná pro dobu, v níž žijeme," uvedl Brown, podle nějž spor o nezávislost Katalánska reflektuje současné napětí ve společnosti rozkročené "mezi starým a novým".

Autor, jehož knihy byly přeloženy do šestapadesáti jazyků a dohromady se jich prodalo přes 200 milionů výtisků, přiznal, že sám žádný román jiného autora nečetl již pět let. Hodně času prý tráví výzkumem a při vymýšlení prózy Počátek dlouze hovořil s vědci zabývajícími se budoucností.

Svou novinku Brown označuje také za příspěvek do debaty o takzvaných fake news. "Víc než kdykoliv v minulosti se dnes musíme ptát, proč věříme tomu, čemu věříme, zkoumat informační zdroje a dobře rozlišovat," konstatoval.

Spisovatel, jehož kniha Šifra mistra Leonarda již roku 2003 pobouřila Vatikán, uznal, že také jeho nynější názory asi kněží nepotěší. "Myslím, že náboženství ve světě způsobilo spoustu dobra. Zároveň si ale myslím, že svět se změnil a dnes už náboženství nepotřebuje," prohlásil Brown.

Přesto vyzval, aby se různá světová náboženství a ateisti naučili respektovat jeden druhého. V tomto ohledu zejména vyzdvihl úsilí současného papeže Františka, jenž se podle Browna snaží zmodernizovat křesťanství.

"Církev se musí vyvíjet, jinak vyhyne. Papež František si to podle mě myslí též, a tak se velmi, velmi usilovně snaží docílit toho, aby bylo křesťanství v moderním světě nadále relevantní," citovala autora agentura AFP.

"Křesťanství, judaismus i islám vycházejí zhruba z téhož evangelia. Je důležité, abychom si to všichni uvědomovali," řekl Brown. "Naše náboženství jsou si ve více ohledech podobná, než v kolika se liší," dodal.

Co se budoucnosti týče, Brown věří, že technologický pokrok a vývoj umělé inteligence již v další dekádě zcela změní to, jak lidé smýšlí o svých bozích.

"Vztahy, které mezi námi vzniknou, budou na začátku hledání nové náboženské zkušenosti," prohlásil Brown, jenž věří ve zrod "nějakého globálního povědomí, které budeme všichni vnímat a jež se stane naším novým božstvem".

"Postupně se začne umenšovat naše touha po nějakém cizím božstvu, které sedí na nebesích a soudí nás, až tato představa zcela zmizí," dodal.

Brownův nový román Počátek v překladu Michaly Markové a Davida Petrů začátkem února 2018 vydá nakladatelství Argo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist