Slavný italský filmový hudební skladatel Ennio Morricone v pondělí již popáté za doprovodu Českého národního symfonického orchestru vystoupil v pražské O2 areně.

Koncert v rámci světového turné Ennio Morricone – Last ever show s podtitulem Goodbye Prague pořadatelé označili za dirigentovo loučení s publikem. Stejně jako čtyři předchozí Morriconeho pražská vystoupení bylo i tentokrát vyprodáno.

Morricone oznámil, že příští rok, kdy oslaví 90. narozeniny, již ve velkých halách vystupovat nebude.

Nový koncertní program Morricone nabídl za doprovodu dvou stovek hudebníků a zpěváků, mezi nimiž opět nechyběly portugalská zpěvačka Dulce Pontesová a italská sopranistka Susanna Rigacciová.

Stejně jako při svém předešlém vystoupení v O2 areně Morricone dirigoval vsedě.

Už před přestávkou se stejně jako členové Českého národního symfonického orchestru a vokalisté dočkal aplausu vestoje.

"Je to prostě výborný orchestr," vysvětlil držitel čestného Oscara Morricone, proč si vybral ke spolupráci na koncertech i nahrávání české muzikanty.

"Hrají bravurně, jak sólisté, tak celý orchestr. Imponuje mi celková úroveň hudebníků, tím myslím nejen jejich vzdělání, ale také přístup a vychování. Jsou slušní, zdvořilí a vstřícní," prohlásil skladatel.

Včetně přídavků v pondělí zazněly tři desítky známých filmových melodií. V první polovině koncertu se posluchači dočkali mimo jiné melodie Man With a Harmonica z westernu Tenkrát na západě nebo muziky z dalšího klasického filmu režiséra Sergia Leoneho Hodný, zlý a ošklivý, v níž se představila sopranistka Rigacciová.

Hlavní roli v tomto snímku ztvárnil Clint Eastwood, který Morriconemu v roce 2007 Oscara za celoživotní dílo předal.

Morricone dále nabídl hudbu z nedávného filmu Quentina Tarantina Osm hrozných, za kterou získal dalšího Oscara. Ocenění zvedlo zájem také o Český národní symfonický orchestr, jenž často koncertuje v zahraničí nebo doprovází další světoznámé umělce.

V závěru koncertu Morricone nabídl kompozice Gabriel's Oboe, Falls a také On Earth as It Is in Heaven ze snímku Misie.

Slavný skladatel během své kariéry zkomponoval hudbu k více než 500 filmům.

Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL nedávno poctil Morriconeho cenou Artis Bohemiae Amicis, která je udělována lidem cílevědomě přispívajícím k šíření dobrého jména české kultury.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist