Slavný italský filmový hudební skladatel Ennio Morricone v pondělí již popáté za doprovodu Českého národního symfonického orchestru vystoupil v pražské O2 areně.

Koncert v rámci světového turné Ennio Morricone – Last ever show s podtitulem Goodbye Prague pořadatelé označili za dirigentovo loučení s publikem. Stejně jako čtyři předchozí Morriconeho pražská vystoupení bylo i tentokrát vyprodáno.

Morricone oznámil, že příští rok, kdy oslaví 90. narozeniny, již ve velkých halách vystupovat nebude.

Nový koncertní program Morricone nabídl za doprovodu dvou stovek hudebníků a zpěváků, mezi nimiž opět nechyběly portugalská zpěvačka Dulce Pontesová a italská sopranistka Susanna Rigacciová.

Stejně jako při svém předešlém vystoupení v O2 areně Morricone dirigoval vsedě.

Už před přestávkou se stejně jako členové Českého národního symfonického orchestru a vokalisté dočkal aplausu vestoje.

"Je to prostě výborný orchestr," vysvětlil držitel čestného Oscara Morricone, proč si vybral ke spolupráci na koncertech i nahrávání české muzikanty.

"Hrají bravurně, jak sólisté, tak celý orchestr. Imponuje mi celková úroveň hudebníků, tím myslím nejen jejich vzdělání, ale také přístup a vychování. Jsou slušní, zdvořilí a vstřícní," prohlásil skladatel.

Včetně přídavků v pondělí zazněly tři desítky známých filmových melodií. V první polovině koncertu se posluchači dočkali mimo jiné melodie Man With a Harmonica z westernu Tenkrát na západě nebo muziky z dalšího klasického filmu režiséra Sergia Leoneho Hodný, zlý a ošklivý, v níž se představila sopranistka Rigacciová.

Hlavní roli v tomto snímku ztvárnil Clint Eastwood, který Morriconemu v roce 2007 Oscara za celoživotní dílo předal.

Morricone dále nabídl hudbu z nedávného filmu Quentina Tarantina Osm hrozných, za kterou získal dalšího Oscara. Ocenění zvedlo zájem také o Český národní symfonický orchestr, jenž často koncertuje v zahraničí nebo doprovází další světoznámé umělce.

V závěru koncertu Morricone nabídl kompozice Gabriel's Oboe, Falls a také On Earth as It Is in Heaven ze snímku Misie.

Slavný skladatel během své kariéry zkomponoval hudbu k více než 500 filmům.

Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL nedávno poctil Morriconeho cenou Artis Bohemiae Amicis, která je udělována lidem cílevědomě přispívajícím k šíření dobrého jména české kultury.