Anglickou knižní Man Bookerovu cenu v úterý večer získal osmapadesátiletý americký spisovatel George Saunders za svůj vůbec první román Lincoln in the Bardo.

Pětičlenná porota ocenila inovativní styl meditativního vyprávění, jež pojednává o návštěvě amerického prezidenta Abrahama Lincolna roku 1862 u hrobu jeho jedenáctiletého syna Willieho. Ten zemřel na tyfus.

George Saunders je známý především díky své povídkové tvorbě a kratším novelám.

V románu Lincoln in the Bardo návštěvu amerického prezidenta na hřbitově popisují nežijící postavy, které nejsou ochotny se smířit se svou smrtí.

Bardo je termín, jejž používají tibetští buddhisté pro stav mezi smrtí a novým zrozením.

Předsedkyně poroty Lola Youngová ocenila Saundersovo dílo za jeho "inovativnost a velmi odlišný styl".

Většina prózy je vyprávěna skrze promluvy jednotlivých postav, na první pohled tak může připomínat divadelní hru, poznamenal deník Guardian.

V jiných částech Saunders do románového vyprávění zapracoval úryvky historických textů, životopisů či korespondence. Některé dokumenty si navzájem schválně protiřečí.

"Když si přečtete prvních pár stran, úplně netušíte, co se děje. Ze všech nominovaných románů je tento nejexperimentálnější, vyprávěný mnoha hlasy. Připomíná jakousi verbální koláž. Na někoho může působit odtažitě, ale nesmíte to vzdát," popsala čtenářský zážitek redaktorka britské BBC. "Mohu zaručit, že knihu jako tahle jste ještě nečetli," dodala.

Cenu Saundersovi ve středu večer v Londýně předala manželka prince Charlese, vévodkyně Camilla.

"Pokud jste si nevšimli, žijeme ve zvláštní době," řekl podle britského listu spisovatel, když cenu přebíral.

"Klíčovou otázkou dnes je, zda na strach reagujeme tím, že se vůči jiným uzavřeme, začneme předpokládat to nejhorší a uchýlíme se k násilí. Anebo jestli se pokusíme o ten velký krok do neznáma a odpovíme láskou, neboť si přiznáme, že to, co vidíme v druhých, ve skutečnosti nejsou ti druzí, je to jen další odlesk nás samotných," řekl Saunders.

"Ve Spojených státech se dnes hodně mluví o nutnosti ochraňovat kulturu. Dnešek je večerem kultury, mezinárodní kultury, kultury soucitu a aktivismu. Tato místnost je plná lidí, kteří věří v moc slova, v jeho dvojznačnost a ve snahu pochopit pohled toho druhého, byť je to třeba zrovna nepříjemné," dodal.

Od roku 2014, kdy se možnost ucházet se o Bookerovu cenu otevřela autorům z USA, jde již o druhý americký triumf po loňském ocenění díla Paula Beattyho The Sellout – to mimochodem nedávno pod názvem Zaprodanec v českém překladu vydalo nakladatelství Odeon.

Texaský rodák George Saunders, jenž dnes žije v New Yorku, je autorem šesti povídkových sbírek či novel.

Roku 2014 za svou knihu černohumorných povídek Tenth of December získal cenu Folio.

Z Londýna si teď odváží 50 tisíc liber, v přepočtu 1,45 milionu korun.

Saunders uspěl v konkurenci pěti finalistů.

Těmi zbylými byli Američané Paul Auster a Emily Fridlundová, skotská autorka Ali Smithová, Brit pákistánského původu Mohsin Hamid a debutující britská spisovatelka Fiona Mozleyová.