Pražské Bio Oko od tohoto úterý 24. října do neděle 29. října uvede devět snímků, v nichž účinkuje americký herec Bill Murray.

Přehlídku komika, který na počátku 70. let minulého století začínal v populární show Saturday Night Live, zahájí film Miluj souseda svého z roku 2014. Murray v něm ztvárnil stárnoucího válečného veterána Vincenta.

Návštěvníci přehlídky dále uvidí snímky Krotitelé duchů, Na hromnice o den více nebo Ztraceno v překladu, za něž Murray získal Zlatý glóbus pro nejlepší mužskou hereckou roli v komedii či muzikálu.

"Když zadáte jeho jméno do vyhledávače, vyjede vám kromě půlstoletí zaoceánské popkultury také dvacet tisíc animovaných gifů. Toho chlapa prostě můžete použít skoro na všechno," uvedl ředitel Bia Oko David Beránek.

"Ať už se v minulosti potápěl jako Steve Zissou, lámal květiny s Jimem Jarmuschem nebo se ztrácel v Tokiu se Sofií Coppolou, vždy z toho byl film, který přežil svou dobu a ke kterému se vyplatí čas od času vrátit. Vybrat devět filmů téhle ikony pro naši přehlídku byla čistá radost," dodal Beránek.

Diváci v Biu Oko dále uvidí příběh notorického blázna A co Bob?, podmořskou variaci na život Jacquese-Yvese Cousteaua Život pod vodou, cestu za čtyřmi zásadními ženami v životě jednoho starého mládence v Zlomených květinách, příběh sysla, golfového hřiště a teenagerů v Caddyshacku nebo kavárenskou pohodu Kafe a cigára.

"Bill Murray je zatím jediným hercem, kterému jsme v našem kině postavili oltář. Spolu s kolegy jsme prošmejdili největší internetovou aukční síň eBay a nakoupili reklamní předměty k jeho starším filmům. Nic z toho si ale nenecháme, vše budou moci vyhrát naši diváci v soutěžích, které jsme pro ně připravili," uvedl Beránek.

Zájemci budou moci získat originální hračky z 80. let k filmu Krotitelé duchů, téměř půlmetrového tančícího sysla na baterky z Caddyshacku, halucinogenní tričko s motivem hlavy Billa Murrayho nebo knihu o režisérovi Wesu Andersonovi.

Všechny filmy budou uvedeny v originálním znění s českými titulky a ke každé vstupence návštěvníci obdrží marshmallow jako narážku na legendární postavu Marshmallow Mana z filmu Krotitelé duchů.

Sedmašedesátiletý Murray byl nominován na Oscara a získal ceny Emmy i Zlatý glóbus.

Proslul zejména jako komik, avšak dosáhl úspěchu také v dramatických rolích. Spolupracoval s režiséry, jako jsou Ivan Reitman, Harold Ramis, Wes Anderson, Jim Jarmusch, Frank Oz nebo bratři Farrellovi.