Příběhy mužů a žen, kteří se milují, líčí hra Paula Rudnicka nazvaná Jsme v pohodě. V české premiéře ji tento čtvrtek 26. a pátek 27. října uvede Činohra Národního divadla v Praze.

Na Nové scéně hru nastudoval režisér Braňo Holiček. Na jevišti se objeví herci Lucie Juřičková, Jan Bidlas, Patrik Děrgel a Jana Boušková.

Americký dramatik, prozaik a scenárista Rudnick se v textu vysmívá homofobii i současné rozmlžené sexuální totožnosti. Zabývá se tím, co je a co už není normální, zda máme právo to soudit a jestli nejsme jen obětí vlastních předsudků.

"Hra místy připomíná proslulé americké stand-up comedy, přesto jí nechybějí sentimentální linky," uvedla dramaturgyně Ilona Smejkalová.

"V závěrečné části se všechny figury setkávají v porodnici a jejich příběhy dostávají konkrétní spojnici. Hrdinkou hry je Židovka Helena, která má tři děti – lesbu, transsexuála a sadomasochistu," dodala dramaturgyně.

Hra je složena ze čtyř zprvu samostatných textů. Jako celek měla premiéru roku 2008 v newyorském Lincoln Centre Theater.

Režisér Braňo Holiček se dlouho zabýval tím, zda text přizpůsobí českým poměrům i naší realitě. "Jde o náhled do světa, který nám je relativně známý a kterému rozumíme, protože ho známe mimo jiné z amerických filmů. Ale zároveň je pro nás vzdálený a odtažitý," vysvětlil.

Za podtitul inscenace nejdřív s dramaturgyní zvolili slogan "politicky nekorektní komedie o sexuální identitě i mateřství". Mnohem výstižnější se jim ale nakonec jevila věta "příběhy mužů a žen, kteří milují".

Autor hry Paul Rudnick se narodil a vyrůstal v New Jersey, po bakalářských studiích na univerzitě v Yale se přestěhoval do New Yorku. Zpočátku maloval kulisy, byl asistentem kostýmního výtvarníka a psal pro různé časopisy.

Brzy pochopil, že je gay, a veřejně se k této komunitě a problematice začal hlásit. Je autorem několika úspěšných divadelních her.

Pracoval jako scenárista na filmech Addamsova rodina 2, Sestra v akci, Stepfordské paničky, Klub odložených žen či Svatba naruby. V lednu oznámil, že pro Broadway připravuje hudební adaptaci filmu Ďábel nosí Pradu.

Režisér hry Braňo Holiček absolvoval herectví na Pražské konzervatoři, posléze studoval režii na DAMU. Do konce loňské sezony působil ve Studiu Ypsilon, kde se věnoval především autorské tvorbě.

Režíruje v libereckém Divadle F. X. Šaldy, v Národním divadle Brno, v Divadle v Dlouhé a v Minoru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist