K hudebním pokladům města New Orleans i celé Ameriky patřil Fats Domino, jehož život se v úterý uzavřel ve věku 89 let.
Neworleanské rhythm and blues a styl boogie-woogie dokázal tento usměvavý velký muž, který byl kreolského původu, přetvořit do vlastní verze černé muziky. Začalo se jí říkat rokenrol. A z jeho písně "The Big Beat" si zase vzal své jméno hudební žánr bigbít v někdejším Československu.
Již jako mladíček Fats Domino bušil do piana v zakouřených louisianských klubech a jeho první hit The Fat Man z roku 1949 jevil už jasné příznaky rokenrolové horečky.
V 50. letech byl Domino největší černošskou hvězdou pop-music, víc desek prodával jen Elvis Presley.
V New Orleans zemřel legendární rock n' rollový zpěvák a pianista Fats Domino (89), autor řady nesmrtelných písní: https://t.co/LpNuLPXGse
— U.S. Embassy Prague (@USEmbassyPrague) 26. října 2017
Dominův typický hudební projev, z něhož si později hodně vzal třeba Jerry Lee Lewis a který inspiroval i Beatles, má kořeny v deltě Mississippi.
Antoine Dominique "Fats" Domino se narodil 26. února 1928 v New Orleansu. Na klavír se naučil v deseti letech a brzy poté již vystupoval v místních barech.
V jednadvaceti podepsal nahrávací smlouvu se značkou Imperial Records a od roku 1951 brázdil Spojené státy s vlastní kapelou.
Po několika hitech v R&B žebříčcích Domino v polovině 50. let poprvé pronikl do oficiální americké hitparády s písní Ain't That A Shame.
Následovala slavná coververze skladby Blueberry Hill (1956), s níž to v americkém žebříčku US Hot 100 dotáhl až na druhé místo. Fatse si zamilovala i bílá Amerika.
Na příštích pár let se Domino stal velkou hvězdou a jako průkopník rokenrolu koncertoval po celých Spojených státech. V Evropě jeho jednoduché a snadno zapamatovatelné písničky bodovaly zejména v Británii.
Koncertovat Domino nepřestal ani za časů invaze Beatles a dalších britských kapel, jeho vystoupení byla žádaná po celém světě také v dalších desetiletích.
"Jsem šťastný člověk. Prodal jsem hodně desek," prohlásil Domino před pár lety, a poukázal tak na fakt, že jeho nahrávky si lidé stále kupují – celkem prodal přes 110 milionů nahrávek.
Někdy v 80. letech si svérázný Domino usmyslel, že přestane vyjíždět z milovaného New Orleansu za koncerty i čímkoli jiným. Přijetí do rokenrolové Síně slávy či udělení ceny Grammy za celoživotní zásluhy roku 1987 se tak muselo obejít bez něj.
Na svou fixaci k rodnému městu málem Domino doplatil po řádění hurikánu Katrina na konci srpna 2005. Jeho domek byl v zasažené oblasti zaplaven až po střechu, a nějaký čas se dokonce myslelo, že legenda rokenrolu zemřela. Naštěstí Domina zachránil vrtulník.
Kromě zničeného obydlí musel tehdy hudebník oželet i tři klavíry a různé artefakty – mimo jiné zlaté desky –, které v dalších dnech padly za oběť rabujícím zlodějům.
Na začátku roku 2006 Domino po letech vydal novou desku, výnos z prodejů věnoval na pomoc chudým místním hudebníkům. Titulní píseň Alive and Kickin' nahrál až po Katrině, zbytek alba tvoří většinou skladby z 90. let.
Na pódium se Fats Domino triumfálně vrátil v květnu 2007 v neworleanském klubu Tipitina's. A příznačný optimismus jej neopouštěl ani v nejtěžších chvílích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist