Zaplněné hlediště Stavovského divadla v pátek večer vestoje aplaudovalo pěvci Plácidovi Domingovi, který do Prahy přijel dirigovat operu Don Giovanni.

Světová premiéra díla Wolfganga Amadea Mozarta se konala na stejném místě před 230 lety. V mezinárodním obsazení pátečního představení se zaskvěla česká sopranistka Kateřina Kněžíková v roli zhrzené Giovanniho milenky Elviry.

"Dostalo se mi privilegia zpívat a dirigovat v mnohých velkých operních divadlech světa. Musím se však přiznat, že pomyšlení dirigovat Dona Giovanniho mě naplňuje mimořádným respektem," uvedl Domingo.

V tištěném programu k představení také upozornil, že zatímco Mozart dokončoval operu na poslední chvíli a neměl mnoho času ji zkoušet, Domingo si mohl dovolit "luxus" v podobě práce s pečlivě připravenými zpěváky a s orchestrem Národního divadla. Ten dílo dobře zná.

Hlavní roli prostopášníka Giovanniho Domingo svěřil Italovi Simonu Alberghinimu. Milovníkova prohnaného sluhu Leporella ztvárnil Rumun Adrian Sampetrean, kterému charakter jeho postavy umožnil prokázat nejen pěvecký, ale i komediální talent.

Tři české sólisty si Domingo vybral na pražském lednovém konkurzu. Vedle Kněžíkové tak dnes vystoupili také Jiří Brückler jako žárlivý Masetto a Jan Šťáva jako zavražděný Komtur.

Myšlenka dirigovat Dona Giovanniho v jediném dosud existujícím divadle z těch, v nichž Mozart působil, prý Dominga napadla před pěti lety při předvánoční soukromé návštěvě české metropole.

Prahu chce tímto způsobem proslavit jako město, které Mozartovi umožnilo vznik mistrovského díla.

"Opera oper", jak se dílu o potrestaném svůdníkovi Giovannim někdy přezdívá, je s českým hlavním městem nerozlučně spjata. Mozart se ji rozhodl složit pro Prahu poté, co Pražané s nadšením přijali jeho Figarovu svatbu, která ve Vídni propadla.

V Národním divadle patří Don Giovanni dodnes k jednomu z nejhranějších titulů. Opera je však oblíbená celosvětově - v loňské sezoně byla s 2299 představeními devátou nejuváděnější.

Domingovo nastudování opery bude mít jedinou reprízu, která se uskuteční v neděli - tedy přesně na den 230 let poté, co se Mozart 29. října 1787 chopil taktovky ve Stavovském, tehdejším Nosticově divadle.

Lístky už k dostání nejsou, zájemci se však mohou vypravit na piazzettu Národního divadla, kde z představení poběží přímý přenos.

Šestasedmdesátiletý madridský rodák Domingo, jehož nejvíce proslavila spolupráce s Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem v projektu Tří tenorů, studoval dirigentství na konzervatoři v Mexiku společně s hrou na klavír.

Za dirigentský pultík se postavil ještě na vrcholu své pěvecké kariéry, později se na řízení orchestru a zpěváků zaměřoval stále více.

Akci Plácido Domingo v Praze pořádá soukromý subjekt Domingo-Mozart-Prague společně s Národním divadlem. Kontroverzi vyvolala skutečnost, že ministerstvo kultury projekt finančně podpořilo přes negativní stanovisko odborné komise, která hodnotí žádosti o dotace na klasickou hudbu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist