Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů se v těchto dnech chystá na své první turné po Jižní Koreji. Na cestu se vydá v sobotu.

Orchestr povede dirigent Leoš Svárovský, který má zkušenosti s hraním v asijských zemích a působí v Japonsku.

Asijské publikum miluje české skladatele, je nesmírným způsobem vroucí, vděčné, míní Svárovský.

"Velice často se stává, že po koncertě u osobního východu, kudy chodí účinkující, stojí davy publika," popisuje dirigent.

"Všichni chtějí něco podepsat, program, cédéčko, podepisoval jsem i kabelku. Oni jsou tak nadšení, že si často po internetu kupují desky účinkujících, a poté žádají o autogram," dodává.

Dobré jméno mají v Asii také čeští skladatelé. "Milují hudbu Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka. Dokonce musím říct, že při interpretaci hudby těchto autorů mám někdy z asijského publika lepší pocit než z domácího, českého," uvedl dirigent.

Zlínský orchestr v Jižní Koreji uvede Dvořákovu Novosvětskou či Smetanovu Vltavu, hrát bude na pěti místech včetně Soulu.

"Korea není tak velkou destinací, aby se tam dělalo turné. Většinou je to průjezdní destinace do jiných zemí, Číny a Japonska, dá se říct, že naše čistě korejské turné je výjimka," vysvětluje Svárovský.

Koncertní sály jsou podle něj v Jižní Koreji velké, pojmou až několik tisíc posluchačů. Orchestr bude také propagovat Zlín, Zlínský kraj i Bohuslava Martinů. Přiveze do Koreje pět krojů, které si lidé budou moci vyzkoušet a vyfotografovat se v nich. Připravena bude rovněž ochutnávka moravských vín.

Orchestr se nyní na turné intenzivně připravuje. Repertoár, který předvede v Koreji, zahraje před odjezdem ve Zlíně i s korejskými sólisty.

Domlouvá se také přeprava hudebních nástrojů. "Drobné nástroje si hráči berou s sebou, problém je s violoncelly, nemohou jít do zavazadlového prostoru, na každé violoncello se bere speciální letenka," popisuje Svárovský.

Velké nástroje jako harfa, bicí či kontrabasy se nepřevážejí, ale půjčují přímo v daném městě. "Je to vždy trochu velká neznámá, na každém koncertě hrají hráči na jiný nástroj, vyžaduje to od nich velkou profesionalitu," dodává dirigent.

Zlínská filharmonie zavítá v lednu také do Indie, kde hrála již na začátku roku 2016.

Tamní turné se uskuteční k 70. výročí navázání československo-indických diplomatických vztahů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist