Více než 50 předních světových literátů se v dopise obrátilo na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s výzvou, aby Čína na svobodu propustila vdovu po disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi.
Ten si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest za podvracení státní moci. Letos v červenci zemřel na rakovinu.
Liou Sia, která trpěla v posledních letech silnými depresemi, je zřejmě dál držena v domácím vězení.
Pod dopisem jsou podepsáni například kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová, která patřila k letošním favoritům na ziskání Nobelovy ceny za literaturu, dále americký prozaik Philip Roth, slavný britský dramatik českého původu Tom Stoppard či letošní laureát Man Bookerovy ceny, Američan George Saunders.
Autoři listu apelují na "svědomí" a "soucit" čínského prezidenta a požadují osvobození ženy, která od roku 2010 tráví život doma v izolaci, přestože nikdy nebyla obviněna z žádného zločinu.
"Vyzýváme, aby byla zrušena všechna omezení vůči Liou Sia, aby jí byla zajištěna svoboda projevu, svoboda setkávat se s ostatními lidmi a svoboda cestovat," píše se v dopise.
She is not free—join over four dozen artists and authors to demand the unconditional release of #LiuXia https://t.co/qrGvgX8KxH
— PEN America (@PENamerican) 3. listopadu 2017
"Liou Sia mnoho let nesmírně trpěla, a to jen proto, že byla manželkou muže, kterého Čína považovala za disidenta. Je ve špatném zdravotním stavu, izolována od těch, kteří ji mají rádi, a hluboce truchlí nad ztrátou manžela," dodávají autoři listu, k němuž se svým podpisem může na internetu nyní připojit kdokoli ze světové veřejnosti.
Spisovatelé citují čínskou ústavu, která oficiálně zaručuje svobodu vyjadřování, a také Všeobecnou deklaraci lidských práv.
Liou Siao-po, který v Chartě 08 volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitního systému v Číně, byl propuštěn z vězení koncem letošního června po diagnóze rakoviny jater v konečném stadiu. Jeho choť byla na veřejnosti naposledy viděna 15. července, kdy měl její manžel pohřeb.
Čínské úřady po literátově pohřbu oznámily, že jeho žena Liou Sia je volná. Západní novináři ale popisovali, kterak je příslušníci čínských bezpečnostních složek nechtěli pustit k jejímu bytu.
Na internetu se v srpnu objevila videonahrávka, na níž vdova řekla, že se zotavuje, a požádala, aby jí byl dán čas truchlit. Podle některých názorů byla Liou Sia k vyjádřením na videu přinucena úřady.
Přátelé uvádějí, že kromě depresí Liou Sia trpí i problémy se srdcem.
Prominent international writers ask China to release widow of Nobel winner https://t.co/ovyfM0834H
— Simon Denyer (@simondenyer) 3. listopadu 2017
"Doufáme, že prezident Trump při své nadcházející návštěvě Pekingu vyjádří znepokojení Spojených států ohledně tohoto nelidského a neospravedlnitelného zadržování básnířky, která nebyla obviněna z žádného zločinu," uvedla výkonná ředitelka amerického PEN klubu Suzanne Nosselová.
Právě PEN klub sepsání dopisu inicioval.
Trump navštíví Peking příští týden ve dnech 8. a 9. listopadu. Experti ale pochybují, že se o případu jedné z nejvýznačnějších čínských politických vězeňkyň zmíní, doplnil britský deník The Guardian.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist